Każda półka w lodówce ma swoje przeznaczenie. Zrób porządek w lodówce!
Przechowywanie żywności w lodówce na odpowiednich pólkach ma znaczenie nie tylko estetyczne, przede wszystkim chodzi o to, by przedłużyć jej przydatność do spożycia. Od tego, gdzie przechowujemy produkty, zależy ich świeżość, smak i nasze zdrowie.
Nie każda nas wie, że każda półka w lodówce ma swoje przeznaczenie. Odpowiednie przechowywanie żywności jest bardzo istotne dla jej walorów odżywczych, smakowych, świeżości przydatności do spożycia i naszego zdrowia. Jakiś czas temu firma Amica postanowiła zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem, a mianowicie marnowanie i wyrzucanie jedzenia. Za jej sprawą powstała kampania ,,Przechowuję, nie marnuję”, która zwraca uwagę na ten problem i pokazuje sposoby na jego rozwiązanie.
Półka na górze
W tym miejscu przechowujemy dżemy, mleko, jogurty, kefiry i maślanki. Temperatura na tej półce wynosi około 8 stopni, a w wyższych temperaturach rozwijają się dobre, kwaszące bakterie. Na niższych półkach te produkty zepsują się szybciej.
Półka środkowa
Na tej półce poleca się trzymać produkty, które mają krótsze daty ważności takie jak ser biały, twarożek czy wędlina. To także miejsce na przechowywanie zupy czy domowych potraw w zamkniętych garnkach lub pojemnikach. Temperatura na tych półkach jest nieco niższa i wynosi około 6 stopni.
Półka nad szufladą
To miejsce o bardzo niskiej temperaturze około 2 stopni, idealne do przechowywania mięsa i ryb. Pamiętajmy, że ze względu na zapach ryby dobrze przechowywać odpowiednio zabezpieczone, a surowe mięso dłużej zachowa świeżość, jeśli je uprzednio zamarynujemy.
Szuflady
Temperatura w szufladach wynosi między 8, a 10 stopni, a wilgotność jest wyższa. To miejsce idealne do przechowywania owoców i warzyw. Te mniej trwałe postoją do dwóch dni (bez mycia), ale sałata czy szczypiorek przetrwają nawet kilka dni. Warzywa i owoce, które są zapakowane, nie powinny być szczelnie zabezpieczone, ponieważ brak powietrza przekształci azotany w niebezpieczne dla naszego zdrowia azotyny. W tym miejscu dojrzeją też twarde, żółte sery, przechowywane w pojemnikach.
Półki na drzwiach
To miejsce na przetwory, olej roślinny, chrzan, soki, sosy, majonez i ketchup. Tutaj też możemy przechowywać jaja nawet przez 2-3 tygodnie od ich zakupu (niemyte!)
Pojemniki do przechowywania żywności
Ponieważ powietrze w lodówce jest stosunkowo suche, warto przechowywać jedzenie w pojemnikach, folii aluminiowej lub pergaminowym papierze. Folia będzie dobrze izolować, nie przepuści powietrza i zapachu. Papier nie chroni przed utratą wilgotności i aromatu, ale w przeciwieństwie do folii nie szybko rozwinie się w nim pleśń. Gotowe do spożycia produkty takie jak zupa czy sałatka powinniśmy przechowywać w garnku z pokrywką lub szczelnie zamkniętym pojemniku.
Warzywa i owoce, które przechowujemy w lodówce
- Zielone warzywa liściaste
- Marchew
- Warzywa strączkowe
- Seler naciowy
- Brokuł, kalafior
- Bakłażan
- Papryka
- Winogrona
- Jabłka
- Owoce jagodowe, maliny, borówki
- Czereśnie
Warzywa i owoce, których nie trzymamy w lodówce:
- Pomidor
- Cebula
- Czosnek
- Avocado
- Świeże zioła
- Cytrusy
- Brzoskwinie, morele
- Melon
- Arbuz
- Banan