Domowy sos sojowy – jak przygotować ten smaczny dodatek?
Najczęściej kojarzony z kuchnią azjatycką sos sojowy coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w daniach europejskich. Chętnie dodajemy go do swoich potraw i cieszymy się znakomitym i charakterystycznym smakiem. Nie ma jednak potrzeby, aby wybierać się po niego do sklepu. Wystarczy, że przygotujesz go we własnym domu.
Sos sojowy
Naturalny sos sojowy składa się tak naprawdę z trzech składników – soi, soli i zbóż. W niektórych również znajduje się niewielka ilość cukru - jest to zależne od różnych rejonów Azji. Jeśli zatem masz zamiar zakupić sos sojowy, to ważne jest, aby zwrócić uwagę na skład. Im lista jest krótsza, tym lepiej!
Jeśli jednak nie chcesz się o to martwić i wolisz przygotować sos sojowy własnoręcznie, to poznaj bardzo łatwy przepis!
Składniki:
- ocet balsamiczny – łyżeczka
- sos rybny - łyżeczka
- ocet winny – łyżka
- melasa – 2 łyżeczki
- cebula w proszku – pół łyżeczki
- czosnek w proszku – ¼ łyżeczki
- bulion wołowy – 2 szklanki
- imbir, sól, pieprz – szczypta
Przygotowanie:
Na samym początku odstaw na bok sos rybny. Ten składnik przyda się później. Następnie pozostałe składniki połóż na patelnię i zacznij gotować do około 8 minut po rozpoczęciu września. Po tym czasie ściągamy patelnię z ognia i odstawiamy do lekkiego ostygnięcia. Następnie dodajemy sos rybny i dokładnie wszystko mieszamy. Jeśli czujesz, że smak jest za mało wyrazisty, to śmiało można ponownie dodać przyprawy. Taki sos szczelnie zamykamy i przechowujemy w lodówce dla dłuższej trwałości.
Właściwości sosu sojowego
Sos sojowy kryje w sobie właściwości, które są znakomite dla naszego organizmu. Jednym z nich jest zawartość soli, co oznacza, że nie musimy dodawać jej osobno, a dzięki temu mniej jej spożywamy. Jakie jeszcze wartości posiada sos sojowy?
Redukcja cholesterolu oraz wsparcie układu pokarmowego
Sos sojowy posiada odpowiednie ilości błonnika, minerałów, a także witamin z grupy B, dzięki czemu wspiera nasz układ pokarmowy, a także pomaga nam w kontrolowaniu cholesterolu poprzez jego redukcję.
Wspiera pracę organizmu
W składnikach sosu sojowego skrywa się wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, błonnika, a także białka, co doskonale wpływa na prawidłową pracę całego naszego organizmu.
Idealny dla najmłodszych i najstarszych
Dzięki małej ilości zawartości soli, sos sojowy doskonale nadaje się dla dzieci oraz osób starszych, którzy muszą kontrolować ilość soli w potrawach.