10 zastosowań rumianku. Wielka moc ukryta w drobnej roślinie!
Rumianek to niezwykle popularna, znana i ceniona roślina lecznicza. W Polsce można spotkać go niemal wszędzie: na łąkach, polach, trawnikach i w ogrodach. Jego niezwykłe właściwości sprawiły, że często wykorzystywany jest w ziołolecznictwie, przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w kuchni. Poznaj wielką moc rumianku i dowiedz się, kiedy warto go stosować!
10 zastosowań rumianku:
1. Na podrażnienia skóry
Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, rumianek doskonale sprawdza się przy problemach skórnych. Pomaga w łagodzeniu podrażnień, oparzeń, zmian trądzikowych, a nawet przy grzybicy i owrzodzeniach. Można stosować go w formie parówek, kompresów lub jako składnik kosmetyków: kremów czy maści.
2. Na zapalenie spojówek
Rumianek pomaga przy podrażnieniach oczu, zwłaszcza przy zapaleniu spojówek i jęczmieniach. Działa ściągająco, antyseptycznie i przeciwzapalnie. W formie kompresu przyniesie ulgę naszym oczom.
3. Na infekcje jamy ustnej i gardła
Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu świetnie radzi sobie z infekcjami gardła, zapaleniem dziąseł, grzybicą i podrażnieniami błony śluzowej jamy ustnej. Można stosować go w formie płukanek do gardła lub jako składnik past do zębów.
4. Na infekcje górnych dróg oddechowych
Inhalacje z rumianku pomogą pokonać pierwsze oznaki przeziębienia, ułatwią oddychanie i rozrzedzą zalegającą wydzielinę.
5. Na żołądek
Hamuje wydzielanie substancji wywołujących stany zapalne. Działa rozkurczowo, pomaga przy problemach trawiennych, wspomaga perystaltykę jelit, korzystnie wpływa na wątrobę i przynosi ulgę w chorobie wrzodowej.
6. Na drogi moczowe
Pomaga w leczeniu zapalenia pęcherza i cewki moczowej. Przydatny przy problemach z nerkami. Warto stosować go w formie nasiadówek lub dodać do gorącej kąpieli.
7. Na cukrzycę
Picie rumianku po posiłku pomoże utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, dodatkowo chroni trzustkę i działa przeciwcukrzycowo.
8. Na ból
Pomaga zwłaszcza przy bólach brzucha, kolkach, wzdęciach oraz nadmiernej fermentacji. Dzięki cennym substancjom, obniża napięcie mięśni gładkich jelit i żołądka, działa rozkurczowo i antyseptycznie.
9. Na uspokojenie
Rumianek pomaga zwalczyć stres, napięcie i lęki, odprężyć się i zrelaksować. Napar z rumianku wypity wieczorem, pozwoli szybciej zasnąć i wyciszyć się przed snem. Wszystko za sprawą zawartości flawonoidów oraz spiroeteru i związków kumaryny.
10. Na włosy
Rumianek często wykorzystywany jest do pielęgnacji włosów, zwłaszcza w kolorze blondu. Ma działanie silnie rozjaśniające, wygładza i nadaje blask włosom. Można stosować go w formie płukanek lub jako składnik szamponów.