Newsy

Ustawa o całkowitym zakazie aborcji w Polsce! Ruszają protesty

Pomimo szalejącej pandemii koronawirusa, w tym tygodniu w Polsce odbędą się protesty przeciwko ustawie antyaborcyjnej. Nastąpią one w odpowiedzi na obywatelski projekt Kai Godek „Zatrzymaj aborcję”, całkowicie zakazujący przerywania ciąży, który ma być rozpatrywany przez Sejm już 15 kwietnia.

Tysiące kobiet postanowiło wyrazić swój sprzeciw, ale ze względu na aktualnie obowiązujący zakaz zgromadzeń, zamiast zorganizowania demonstracji, Polki zaprotestują w innych, niecodziennych formach.

Prawo aborcyjne w Polsce

Rocznie w Polsce przeprowadzanych jest tysiąc aborcji, a 95% z nich, z powodu wad płodu. Przepisy aborcyjne w Polsce należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Gdy w 2016 roku do Sejmu trafił pierwszy projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji, przez kraj przetoczyła się fala protestów. Rozmiar Czarnego Protestu – masowego strajku kobiet, był tak wielki, że zablokował projekt zmian w prawie aborcyjnym. Także kolejne kobiece protesty, prowadzone w 2018 roku, pozwoliły na zamrożenie antyaborcyjnego projektu autorstwa Kai Godek.

Ustawa rozpatrywana przez Sejm

Nowy projekt ustawy antyaborcyjnej, dotyczy całkowitego zakazu przerywania ciąży, nawet jeśli przesłanki medyczne i badania prenatalne, wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu lub wystąpienia nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zakaz dotyczy również przerwania ciąży, powstałej w wyniku gwałtu.

Ogólnopolskie protesty przeciwko zakazowi aborcji

Organizatorki poprzednich strajków, przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, proponują udział w różnego rodzaju akcjach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przestrzeganiem rządowych restrykcji. Ze względu na zakaz zgromadzeń, aktualnie obowiązujący w Polsce, akcja będzie miała charakter rozproszony i inny niż dotychczasowe protesty.

Niecodzienne akcje protestacyjne

Polski są zachęcane do udziału w różnego rodzaju akcjach, takich jak protest podsklepowy- ustawienie się w kolejce sklepowej z transparentem lub plakatem, protest plakatowy czy malarski- przyklejanie plakatów, czy ozdobienie istotnych dla władzy miejsc w miastach, protest rowerowy- przemieszczanie się rowerem z czarną parasolką lub plakatem, a także protest balkonowy- zawieszenie na nim parasola lub banneru.

Obecnie sytuacja polskich kobiet jest o wiele trudniejsza, ze względu na to, że z powodu koronawirusa, zorganizowanie regularnego protestu, nie będzie możliwe. Organizatorki strajku zachęcają do czynnego udziału w akcjach i walki o prawo do legalnej aborcji w Polsce.

Popularne artykuły

SMOG elektromagnetyczny – czy można się przed nim obronić?

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie? Sprawdź jakich błędów nie popełniać!

Ciągle masz ochotę na słodycze? Poznaj przyczyny oraz jak temu zapobiegać.