Najciekawsze tradycje weselne. Czy znasz je wszystkie?
Ślub to najważniejsze wydarzenie w życiu większości par. Każdy kraj ma inną kulturę oraz inne tradycje. Od zarania dziejów są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. W odmiennych miejscach świata istnieją przepiękne tradycje weselne, które mogą mieć charakter religijny lub kulturowy. Jednak każde mają w sobie symbolikę i znaczenie, które należy przekazywać kolejnym pokoleniom. Poniżej znajdziesz 7 najciekawszych tradycji weselnych z całego świata.
Coś starego, pożyczonego i nowego
Tradycja ta jest bardzo ważna nie tylko podczas polskich ślubów. Zwyczaj ten istnieje również w wielu innych krajach. Swój początek miała ona w czasach wiktoriańskich i jest kontynuowana do dziś. Według niej Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć coś starego, co oznaczało by stare życie oraz jej rodzinę. Powinna posiadać również coś nowego co symbolizowało by nową rodzinę w jaką wstępuje lub jaką będzie tworzyć. Przyszła żona musi mieć przy sobie również coś pożyczonego, najlepiej od szczęśliwej mężatki aby i jej przyniosło ono szczęście.
Taniec pieniężny
Tradycja ta ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Pierwsi uważają ją za ciekawy sposób na spędzenie czasu z gośćmi i możliwość uzbierania pieniędzy na nową drogę życia. Ci drudzy uważają, że jest ona tandetna i nieodpowiednia. Według tego zwyczaju, gdy ktoś chce zatańczyć z Panią Młodą lub Panem Młodym powinien wrzucić pieniążek do przygotowanego koszyczka. W Polsce zazwyczaj w tej zabawie zbiera się na wózek dla przyszłego dziecka Państwa Młodych.
Wieńce
W Polsce tradycja ta nie jest raczej kultywowana. Krajem gdzie naprawdę jest to ważny zwyczaj są Hawaje. Chodzi przede wszystkim o plecenie wieńców z ziół i kwiatów i nakładanie ich sobie wzajemnie przez Młodą Parę na głowę. Tradycja ta jest związana z obrzędami zaślubin na plaży oraz ma symbolizować miłość i wzajemne oddanie.
Otrzymywanie korony przez Parę Młodą
Do dziś tradycja ta zachowała się w obrządku prawosławnym, gdzie Państwo Młodzi otrzymują korony. Są oni opasani jednym jedwabnym lub satynowym szalem, a po trzykrotnym błogosławieństwie przez kapłana otrzymują korony na głowy.
Stłuczki
Tłuczenie szkła jest obecne nie tylko w polskich zwyczajach ślubnych. Można znaleźć je np. w Rosji, gdzie wszyscy goście po uroczystym toaście rozbijają swoje kieliszki. W Polsce natomiast taki „przywilej” mają tylko Państwo Młodzi. Według tej tradycji, jeśli szkło rozbije się na wiele kawałków, to przyniesie wiele lat szczęścia i pomyślności nowożeńcom.
Gołębie
Białe gołębie symbolizują miłość i spokój, dlatego podczas ślubów tradycja ta jest nadal kultywowana. Coraz więcej osób rezygnuje jednak z tradycji wypuszczania gołębi. Takie doświadczenie przynosi tym zwierzętom wiele strachu i nerwów. W Polsce gołębie wypuszcza się zaraz po wyjściu z kościoła Państwa Młodych.
Rzut muchą i welonem
Na weselach nie może zabraknąć tak zwanych oczepin. Wokół Panny Młodej około godziny 00:00 zbierają się wszystkie panny obecne na weselu, a „świeża” żona rzuca za siebie welonem lub bukietem. Z Panem Młodym sytuacja dzieje się analogicznie, tylko że on może rzucić podwiązką żony lub swoją muszką. Osoba, która złapie małżeńskie atrybuty, według tradycji, jako kolejna wstąpi na ślubny kobierzec.