Jaka matka taka córka? Oceń zdrowie swojej mamy!
Przekazane geny skrywają w sobie znacznie więcej informacji, niż może się wydawać. Nie tylko jesteśmy podobni fizycznie do swoich rodziców, ale ich jakość zdrowia również może wiele nam powiedzieć na temat tego, co może nas spotkać w przyszłości. Dowiedz się, jakie choroby możesz odziedziczyć po swojej mamie.
Historia genów
W czasie wykazywania chorób nie bez powodu lekarze wypytują o historię dokumentacji medycznej rodziny. Schorzenia krewnych są bardzo ważną wskazówką przy badaniu obecnego pacjenta. Bardzo ważne są jednak informacje o stanie zdrowotnym matki i babci.
Wiedza na ten temat może być również pomocna przy leczeniu. Niektóre choroby dotykają większą ilość kobiet niż mężczyzn, a więc w razie potrzeby warto zwrócić się do nich o poradę jak uniknąć lub spowolnić pojawienie się problemu zdrowotnego.
Poznaj zatem choroby, które często są przekazywane genetycznie.
Wzrok
Jaskra jest chorobą dziedziną. Co więcej, dotyka ona większą ilość kobiet niż mężczyzn. Jeśli choroba ta występuje w twojej rodzinie, to warto zadbać o profilaktyczne badania, które umożliwią wczesne wykrycie choroby.
Cukrzyca
Jest to kolejny przykład choroby dziedzicznej, która dotyka w większości przypadków kobiety. Jej wystąpienie w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania, jednakże nie jest to jedyne źródło choroby. Dieta również wpływa na zagrożenie, a więc warto mieć na uwadze sposób odżywiania oraz styl życia.
Migrena
Na pojawienie się migreny może mieć wpływ wiele rzeczy. Niekoniecznie jest to efekt genów, jednakże one również mogą mieć duże znaczenie w tym przypadku. Na pozbycie się problemu nie ma złotego środka, ale można sobie pomóc poprzez zadbanie o regularny sen, aktywność fizyczną oraz wyćwiczenie odporności na stres.
Osteoporoza
Choroba ta jest silnie powiązana z wiekiem, jednakże duże znaczenie ma też rasa oraz płeć. Według badań choroba ta w 25% dotyka kobiet, natomiast w 6% mężczyzn. Warto zatem zadbać o jakość naszych kości poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy D oraz wapnia. Aktywność fizyczna również jest wskazana.
Alzheimer
Istnieje 50% szans na odziedziczenie tej choroby. Można jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania poprzez dbanie o więzi społeczne, aktywność fizyczną i umysłową oraz odpowiedni styl życia i prawidłową dietę.
Depresja
Osoby, u których jedno z rodziców cierpiało na depresję, są bardziej narażone na pojawienie się tej choroby w ich życiu. Jeśli wiesz, że również możesz zachorować, to zaleca się profilaktyczne spotkania ze specjalistą, który będzie mógł stwierdzić ewentualne sygnały świadczące o chorobie.