Czy można nie przyjść do pracy z powodu UPAŁU? Komu należy się L4?
Ekstremalne upały coraz częściej dają się we znaki mieszkańcom różnych regionów. Na jednych wysokie temperatury wpływają bardzo źle, na innych nieco lżej. Jednak temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza mogą przysporzyć nas o bardzo złe samopoczucie. Czy z powodu ogromnych upałów można nie pójść do pracy? Wyjaśniamy, kto może zostać zwolniony z obowiązków zawodowych w gorące dni.
Czy można nie pójść do pracy z powodu upałów?
Praca w tak wysokich temperaturach nie jest przyjemna, a wręcz może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. Mowa szczególnie o osobach, które pracują na zewnątrz, a czasami nawet w pełnym słońcu bez kawałka cienia. Problem dotyczy też osób, które pracują w pomieszczeniach bez klimatyzacji.
Podczas upałów na pracodawcy spoczywają liczne obowiązki, które musi wypełnić, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo. Pracodawca może, choć nie musi, skrócić czas pracy, wydłużyć przerwę w pracy lub zarządzić pracę zdalną. W każdym z tych przypadków pracownikowi nie pomniejsza się wynagrodzenia z tego powodu.
Rozwiązaniem może być L4 - kto je dostanie?
L4 z powodu upałów wydaje się więc lepszym rozwiązaniem dla osób, dla których upał jest realny zagrożeniem. Zwolnienie lekarskie z powodu upałów należy się między innymi osobom w ciąży, dla których upał stanowi duże ryzyko oraz osobom chorym na serce.
Inne stany zdrowia także mogą być powodem do otrzymania L4. O tym, czy otrzymamy zwolnienie z pracy zadecydują jednak wyniki badań i lekarz.
Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w upalne dni?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do darmowej wody, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza na zewnątrz i 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniu.
W jego odpowiedzialności jest także zapewnienie posiłku. W niektórych sytuacjach pracownicy powinni dostać także elektrolity oraz posiłek. Mówi o tym art. 232 Kodeksu pracy:
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.