Zdrowie

Grejpfrut niebezpieczny dla zdrowia? Sprawdź dlaczego i kiedy musisz uważać!

 Niektóre leki nie powinny być stosowane z innymi substancjami. Większość osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam jednak szkodliwe substancje, takie jak alkohol i narkotyki lub mocne leki nasenne i inne opioidy. Okazuje się, że dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia może być zażywanie niektórych leków w połączeniu z...grejpfrutem. 

Dlaczego to właśnie grejpfrut jest taki niebezpieczny?

Grejpfrut metabolizowany jest przy współudziale tych samych enzymów, co wiele leków. Z tego względu może on różnież wpływać na metabolizm niektórych substancji leczniczych. Prowadzi to do znacznego zwiększenia stężenia tych substancji we krwi, co grozi przedawkowaniem leku i związanymi z tym konsekwencjami. Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są zawarte w grejpfrucie flawonoidy (naringeni­na, kwercetyna) i  furano­kuma­ryny. 

Kiedy unikać spożywania grejpfruta?

Jeśli zażywasz leki, takie jak:

  • Leki przeciwalergiczne (np. Hismanal)
  • Leki obniżające cholesterol (np. lowastatyna i simwastatyna)
  • Leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i choroby niedokrwiennej serca
  • Leków przeciwwirusowych stosowanych w przypadku HIV i AIDS
  • Cyklosporyna
  • Cyzapryd
  • I wiele innych.

Jak uniknąć interakcji leków z grejpfrutem?

Pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne przeczytanie ulotki leku. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o poradę lekarza lub farmaceutę. Aby uniknąć interakcji nie wolno spożywać owocu przez 4 godziny przed i 4 godziny po zażyciu leku mogącego wejść w interakcję. Warto jednak całkowicie wyeliminować grejpfruta i sok z tego owocu na czas trwania leczenia. Dla większego bezpieczeństwa, przyjmując leki mogące wchodzić w interakcję z grejpfrutem, unikaj również spożywania innych soków owocowych i wieloowocowych. 

Uważać trzeba też na suplementy diety. Niektóre z nich, zazwyczaj te odchudzające, zawierają w sobie spora dawkę wyciągu z owocu grejpfruta. Warto więc dokładnie czytać ich skład znajdujący się na etykiecie. 



Popularne artykuły

Instagram chce usuwać wyretuszowane zdjęcia. Czy to koniec popularnych filtrów?

Kolejna silna reakcja alergiczna po szczepieniu na COVID-19

Wypróbuj mieszankę która skutecznie obniża temperaturę!