Te warzywa LECZĄ, czyli 6 wiosennych warzyw, które musisz mieć w swoim domu!
Po długiej, mroźnej zimie, czujemy się zmęczeni, jesteśmy apatyczni i bez energii. Za to na wiosnę musimy obudzić się do życia. Nasz organizm potrzebuje większej dawki niezbędnych witaminy i minerałów. Słońce i odpowiednia dieta pomogą nam odzyskać siły i witalność.
Przedstawiamy Wam sześć warzyw, bogatych w substancje odżywcze, na które wiosną szczególnie warto zwrócić uwagę.
Pomidory
To bomba pełna witamin, znajdziemy tu mnóstwo witaminy C, E, witamin z grupy B, witaminę PP i K. To także bogactwo minerałów, zawierają najwięcej potasu, ale również wapń, magnez i żelazo. Rzadko spotykane mikroelementy takie jak miedź, mangan i kobalt są w nich także obecne.
Likopen, czyli barwnik zawarty w pomidorach to najsilniejszy antyutleniacz z grupy karotenoidów. Nasz organizm nie wytwarza go sam, więc musimy go dostarczać z pożywienia. Dieta bogata w tą substancję zapobiega zawałom serca, rozwojowi miażdżycy, zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy, przeciwdziała rozwojowi nowotworu prostaty.
Pomidory wpływają na stan naszej skóry. Dzięki witaminom E i C wzmacniają drobne naczynka krwionośne, chronią przed powstawaniem zmarszczek, przedwczesnym starzeniem się skóry, łamliwością i wypadaniem włosów. Smarowanie twarzy miąższem z pomidorów rozjaśnia przebarwienia! Ponadto są niskokaloryczne, zawierają błonnik i moczopędny potas, więc możemy śmiało polecić je osobom odchudzającym się!
Kalafior
Właściwości kalafiora są naprawdę zadziwiające. Ma działanie przeciwnowotworowe, pomaga w walce z reumatyzmem, chroni przed wrzodami. Jest bardzo odżywczy, zawiera witaminy: C, A, E, K i witaminy z grupy B, poza tym mnóstwo minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, potas i cynk.
Kalafior należy do grupy warzyw, które mają najsilniejsze działanie przeciwnowotworowe. Potwierdzone jest to badaniami naukowymi. Działanie substancji w nim zawartych może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka prostaty i pęcherza, są również skuteczną bronią w profilaktyce. Poza tym regularne spożywanie kalafiora zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory gardła, krtani czy jamy ustnej.
Silne właściwości bakteriostatyczne izotiocyjanianów zawartych w kalafiorze niszczą bakterie, które przyczyniają się do rozwoju wrzodów. Po kalafior powinny sięgać osoby ze schorzeniami układu pokarmowego. Warzywo jest również polecane osobom które zmagają się z RZS-reumatoidalnym zapaleniem stawów. Nie jest jednak dedykowany osobom z chorobami tarczycy.
Sałata
Sałata ma niemałe wartości odżywcze dzięki zawartości witamin z grupy B, witaminy E i C, a także minerałów takich jak mangan, żelazo, magnez i potas. Zawiera luteinę i zeaksantynę, które są silnymi przeciwutleniaczami i chlorofil który działa przeciwbakteryjnie.
Osoby jedzące sałatę są szczupłe, mają widocznie zdrowszą cerę i mniej chorują. Jest niskokaloryczna i poprawia trawienie. Pomaga pokonać infekcje i chroni przed zarazkami. Wzmacnia nasz układ nerwowy i zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.
Rzodkiewka
Małe i niepozorne rzodkiewki posiadają mnóstwo wartości odżywczych. Są źródłem witamin i minerałów tj. witamin C, A i a także witaminy z grupy B, wapń, żelazo, magnez, potas i cynk. Związki siarki zawarte w rzodkiewce korzystnie wpływają na paznokcie, zmniejszają ich łamliwość i wzmocnią wypadające włosy.
Rzodkiewka jest polecana osób z dolegliwościami układu pokarmowego, pobudza łaknienie i trawienie i pracę wątroby. Medycyna naturalna wykorzystuje ją także w leczeniu kamicy nerkowej, anemii, krzywicy i reumatyzmie.
Współczesne badania wykazują, że może ona złagodzić męczący kaszel i pomóc przy dolegliwościach oskrzelowych i astmie. Ponadto działa bakteriostatycznie i grzybobójczo jak antybiotyk.
Kalarepa
Warzywo, które ma liczne wartości odżywcze, zawiera większość witamin i pierwiastków mineralnych. Jest źródłem substancji chroniących nasz organizm przed rozwojem nowotworów.
Kalarepa ma właściwości grzybobójcze i bakteriostatyczne. Zwalcza bakterie odpowiadające za rozwój wrzodów żołądka. Jest źródłem luteiny odpowiedzialnej za prawidłowy proces widzenia, chroni także przed promieniowaniem UVA i UVB. Zawiera dużo błonnika i jest niskokaloryczna, polecana osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy.
Liście kalarepy zawierają chlorofil, który usuwa toksyny z organizmu, przyspiesza gojenie się ran, hamuje stany zapalne. Znajduje się w nich także dużo żelaza, na które uwagę zwrócić powinni osoby z anemią.
Szparagi
To skarbnica substancji mineralnych i witamin. Mają mnóstwo właściwości leczniczych i wartości odżywczych. Zapobiegają powstawaniu nowotworów, wspomagają odchudzanie i są jednym z najsilniejszych afrodyzjaków!
Szparagi zawierają dużą ilość kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiet w ciąży lub ciążę planujących. Dzięki zawartości asparaginianów wspomagają pracę naszych nerek. Działają moczopędnie dlatego są polecane w infekcjach dróg moczowych. Zawierają witaminy C, E, A i K, ponadto witaminy z grupy B, a także wapń, fosfor i potas, żelazo,cynk i magnez.
Błonnik, który znajduje się w szparagach, wspomaga jelita i daje nam uczucie sytości na dłużej. Inulina zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Beta karoten w nich obecny zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, hamuje rozwój zespołu suchego oka i wspomaga funkcjonowanie układu krążenia!
Wczesną wiosną, nie znajdziemy wszystkich warzyw z tradycyjnej produkcji. Pamiętajmy, że te z cieplarni również służą naszemu zdrowiu. Intensywność smaku i aromatu nie dorównuje może tym, które są zbierane w pełni sezonu, jednak również mają wiele cennych składników. Nie wyrzekajmy się więc ich, gdy nie mamy możliwości zakupu warzyw z upraw ekologicznych, prosto z pola.