Poznaj ciekawe FAKTY i MITY na temat przeziębienia i grypy
Pomimo tego, że z przeziębieniem i grypą mamy do czynienia bardzo często, wziąć istnieje na ten temat mnóstwo mitów. Warto więc obalić najpopularniejsze z nich, jak również poznać kilka ciekawych faktów o tych dwóch infekcjach.
Przeziębienie wywołują wirusy i bakterie – MIT
Przeziębienie wywołują tylko wirusy. Jest ich ponad 200 rodzajów, dlatego tak łatwo złapać tę infekcję.
Chorujemy na grypę kiedy jest zimno – MIT
Grypą zarażamy się tylko i wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną wirusem grypy.
Drapanie w gardle to pierwszy objaw przeziębienia – FAKT
Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się po ok. 48 godzinach od wniknięcia wirusa do organizmu. Są to zazwyczaj drapanie w gardle, katar, złe samopoczucie i osłabienie. Potem pojawia się niezbyt wysoka gorączka i ogólne rozbicie.
Witamina C pomaga w leczeniu przeziębienia i grypy – MIT
Witamina C nie ma żadnego wpływu na przebieg infekcji, kiedy już do niej dojdzie. Nie szkodzi jednak, dlatego można ją bez problemu stosować – wspomaga inne funkcji organizmu. Witamina C przydaje się również w okresie jesienno –zimowym, aby wzmocnić odporność.
Aby szybko wyzdrowieć trzeba wziąć antybiotyk - MIT
Przeziębienie i grypa nie są infekcjami bakteryjnymi, dlatego antybiotyki nie działają w tych przypadkach. Organizm sam musi poradzić sobie z wirusem, dlatego konieczny jest odpoczynek.
Wspomożesz leczenie domowymi sposobami – FAKT
Przeziębienie i grypę trzeba przeczekać, ale można wspomóc organizm domowymi sposobami. Rozgrzewające herbaty, mleko z miodem i czosnkiem oraz wygrzewanie się pod kocem na pewno przyspieszy powrót do zdrowia.
Przeziębienie to „nic takiego” – FAŁSZ
Niewyleczona i zbagatelizowana infekcja wirusowa jaką jest przeziębienie może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, poważnego zapalenia gardła lub zatok.
Grypa to nowy wynalazek – MIT
Pierwszy przypadek choroby, która miała takie same objawy jak dzisiejsza grypa, opisał już Hipokrates w 412 roku p.n.e. Natomiast pierwszą poważną epidemię opisano w XVI wieku. Co kilkadziesiąt lat pojawiały się również kolejne fale zachorowań na grypę. Tak z resztą zostało do tej pory.