Włączasz dziecku bajkę lub tablet do obiadu? Poznaj konsekwencje
Z pewnością nie raz zauważyłaś, że podczas posiłku w restauracji dziecko dostaje telefon lub tablet, aby rodzice mogli w spokoju zjeść. Analogicznie wygląda to w wielu domach podczas obiadu. Nic w tym dziwnego. Każdy potrzebuje chwili spokoju, a i dziecko jakoś tak grzeczniej je, kiedy wpatrzone jest w ekran. Takie działanie na dłuższą metę ma jednak bardzo szkodliwe konsekwencje. Jakie?
Wielozadaniowość – wcale nie taka fajna
„Wielozadaniowość” to słowo klucz w CV większości z nas. Naukowcy i najnowsze badania dowodzą jednak, że robienie wielu czynności na raz, szczególnie w przypadku małego dziecka, niesie za sobą więcej szkód, niż pożytku. Okazuje się, że utrudnia to koncentrację, wydłuża czas wykonywanych działań i sprawia, że nie wykonujemy ich na tyle dobrze, na ile byśmy mogli.
Brak nauki kultury jedzenia
Kultura jedzenia jest bardzo ważna. Nie tylko „wypada” umieć się zachować przy stole. Kulturalne jedzenie, delektowanie się, smakowanie potraw i rozpoznawanie smaków, a jednocześnie kształtowanie swoich nawyków żywieniowych na całe życie nie jest możliwe, kiedy dziecko skupia się na wszystkim, ale nie na posiłku.
Osłabienie relacji
Wspólne posiłki w większości kultur na świecie budują silne rodzinne relacje. Kiedy dziecko przy stole zajęte jest czymś innym, nie dajemy sobie szansy na budowanie tych więzi.
Nieświadome jedzenie – podjadanie w przyszłości
Dziecko, które siedzi przed komputerem lub telewizorem, nieświadomie pochłania jedzenie. Z tego względu często zjada za dużo. W przyszłości może skutkować to niezdrowym nawykiem, który utrudnia obejrzenie ulubionego serialu bez paczki chipsów pod ręką.