Newsy

Jelita naprawdę mają umysł. Nauka to potwierdziła

Pewnie nie raz słyszeliście, że jelita to nasz drugi mózg. Do tej pory jednak niewiele nam to mówiło. Jak się teraz okazuje, badana naukowe potwierdziły zasadność tego określenia – jelita naprawdę mają własny „umysł”. Dlaczego naukowcy tak sądzą?

 

„Drugi mózg”

 

Drugi mózg naukowo nazywany jest jelitowym układem nerwowym. Układ ten ma kształt siatki i składa się z 400 milionów neuronów. Jest więc drugą (po mózgu) największą kolekcją neuronów w ludzkim ciele. Sieć neuronów zapętla się wokół przewodu żołądkowo-jelitowego.

 

Jelitowy układ nerwowy w prawdzie kontaktuje się z mózgiem, jednak praktycznie działa on niezależnie centralnego układu nerwowego. Właśnie ta niezależność wzbudza największe zainteresowanie.

 

Wypływ „drugiego mózgu”  na organizm

 

Naukowcy zaobserwowali, że dochodzi do rytmicznego i ciągłego aktywowania się neuronów w jelitowym układzie nerwowym. Jego rolą okazuje się być, prawdopodobnie, generowanie ruchów mięśni jelita grubego.

 

Badania wciąż trwają, jednak już dziś możemy podejrzewać, że jelitowy układ nerwowy ma ogromny wpływ na nasze emocje i ogólne samopoczucie. To właśnie w jelitach powstaje 90% serotoniny i prawie połowa dopaminy, czyli hormonów, dzięki którym czujemy się dobrze.  Choć jelita nie biorą udziału w podejmowaniu decyzji, mają ogromny wpływ na naszą psychikę, samopoczucie, a nawet odporność organizmu.

 Co zrobić, aby jelita dobrze wpływały na nasze samopoczucie?

 

Wszystkie czynniki, które niszczą dobrą florę bakteryjną jelit przyczyniają się do spadku naszego samopoczucia oraz energii. Stres, stosowanie antybiotyków oraz niewłaściwa dieta to główne przyczyny nieprawidłowego stanu jelit.

Aby nasze jelita były zdrowe, musimy spełnić kilka warunków:

  • Jeść więcej białka.
  • Dokładnie przeżuwać każdy kęs pokarmu.
  • Dieta bogata w warzywa i owoce (szczególnie jabłko i marchew).
  • Pić odpowiednią ilość wody niegazowanej – ok. 2 litry dziennie.
  • Zwiększyć aktywność fizyczną.
  • Uzupełniać dobrą florę bakteryjną jelit za pomocą naturalnych produktów: kapusta kiszona, ogórki kiszone, jogurty naturalne.

 

Popularne artykuły

Dzień Immunologii – Święto, które Edukuje i Inspiruje

Jak grillować szparagi?

Te osoby mają urodziny co 4 lata! Niesamowite życie urodzonych 29 lutego