Obgryzanie paznokci – naukowcy wiążą to z pewną cechą osobowości
Pewnie nie raz darzyło ci się słyszeć, że obgryzanie paznokci to oznaka zdenerwowania lub zestresowania. Okazuje się jednak, że ostatnie badania dowiodły czegoś zupełnie innego. Przyczyną obgryzania paznokci jest bowiem pewna silna cecha osobowości.
Badanie
Badania zostały opublikowane w „Dzienniku terapii behawioralnej i psychiatrii eksperymentalnej”. Ich wyniki są dość zaskakujące. Badacze zorganizowali grupę 48 chętnych osób, z których połowa przejawiała skłonność do obgryzania paznokci. Wszyscy uczestnicy dostali do wypełnienia ankietę, w której odpowiadali na pytania dotyczące ich zorganizowania i umiejętności panowania nad emocjami.
Wyniki
Okazało się, że prawdopodobną przyczyną obgryzania paznokci jest perfekcjonizm! Odpowiedzi z ankiety osób, które obgryzają paznokcie wskazywały, że są to osoby charakteryzujące się snuciem szczegółowych planów, wszystko muszą mieć zapięte na ostatni guzik, nie znoszą, kiedy coś nie jest „idealne”. To sprawia, że perfekcjoniści nie są w stanie się zrelaksować. Stąd też ciągłe skupienie na czymś – np. na swoim własnym ciele (obgryzanie paznokci). Perfekcjoniści często również doznają rozczarowań i, według ich mniemania, ponoszą porażki. Z tego względu obgryzanie może być również spowodowane przez uczucie frustracji.
Obgryzanie paznokci – konsekwencje dla zdrowia
Niestety, natrętne obgryzanie paznokci nie przynosi żadnych zalet, oprócz chwilowego rozładowania napięcia. Obgryzanie paznokci przyczynia się do osłabienia zębów, zniekształcenia płytki paznokcia oraz licznych infekcji. Obgryzanie paznokci i skórek wokół nich powoduje powstawanie ran, które krwawią. Do krwiobiegu przedostają się więc bakterie nie tylko z jamy ustnej, ale również z toczenia.
Dla tej dziewczyny obgryzanie paznokci skończyło się długim pobytem i leczeniem w szpitalu.