Zdrowie

Jak radzić sobie z alergią? Poznaj 8 skutecznych trików

Wiosna to czas, kiedy objawy alergii są najbardziej nasilone. Nic w tym dziwnego, pyłki uczulające potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Pojawia się katar, ból gardła, kaszel, drapanie w gardle, uporczywe pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu. Czasem jednak można zapanować nad tymi objawami. Wystarczy wprowadzić do życia kilka prostych zasad.

 

Co zrobić, aby zmniejszyć objawy alergii?

 

 

#Po przyjściu do domu - buty

Kiedy wrócisz do domu zdejmij buty i schowaj je do szafki. Dzięki temu pyłek znajdujący się na butach nie rozniesie się po całym domu. Staraj się nie chodzić w butach po całym mieszkaniu, a szczególnie po dywanach, na których kurz i pył trzyma się najdłużej.

 

#Po przyjściu do domu – ubrania

Jeśli jesteś bardzo uczulona, zaraz po przyjściu do domu zmień ubranie na inne. Dzięki temu unikniesz wdychania pyłku z ubrań.

 

#Po przyjściu do domu – ciało

Za każdym razem, gdy wracasz z zewnątrz dokładnie umyj ręce i twarz. Możesz również wziąć szybki prysznic, który spłucze pył z twojego ciała.

 

#Po przyjściu do domu – zwierzak

 

Jeśli masz psa lub wychodzącego kota, również jemu musisz poświęcić trochę uwagi. Zwierzęta biegają po wysokich trawach, przez co na ich sierści gromadzi się mnóstwo alergenów, które przynoszą do domu. Warto więc częściej czesać i kąpać zwierzaka.

 

#W domu

Staraj się odkurzać i wycierać kurze najczęściej jak możesz. Dzięki temu na bieżąco będziesz usuwać alergeny z otoczenia. Warto również zainwestować w sprzęt do płukania nosa. Na początku może być to nieprzyjemne, ale z czasem przyzwyczaisz się do tego uczucia. Wypłukanie alergenów z nosa w dużym stopniu zmniejsza objawy alergii.

 

Pamiętaj również o regularnym praniu i zmienianiu pościeli. Rób to raz w tygodniu, a unikniesz gromadzenia się alergenów w pościeli. Dzięki temu twój sen będzie bardziej regenerujący, ponieważ nic nie będzie ci utrudniać oddychania.

 

#W samochodzie

Ustaw przepływ powietrza na cyrkulację wewnętrzną. Klimatyzacja będzie pobierać powietrze z wewnątrz samochodu, zamiast z zewnątrz. Dzięki temu unikniesz wprowadzania do pojazdu pyłków i szybciej ochłodzisz powietrze.

Popularne artykuły

Światowy Dzień Farmaceuty: Uhonorowanie Kluczowej Roli w Opiece Zdrowotnej

Jak rozpoznać, że Twój organizm potrzebuje odtrucia?

Tych kosztów nie obejmuje EKUZ! Wakacyjne problemy zdrowotne mogą kosztować fortunę