Prawo

Tych kosztów nie obejmuje EKUZ! Wakacyjne problemy zdrowotne mogą kosztować fortunę

Wakacje za granicą zazwyczaj nie kojarzą nam się z koniecznością pobytu w szpitalu. Niewiele osób bierze w ogóle pod uwagę, że na urlopie coś złego może stać się ze zdrowiem naszym lub naszych bliskich. Inni czują się bezpiecznie, bo mają kartę EKUZ. Ta jednak nie obejmuje wszystkiego, a wypadek za granicą może kosztować nas majątek. 

Karta EKUZ tylko w Unii Europejskiej

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) obejmuje niektóre aspekty opieki medycznej podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. 

Jednak wyjeżdżają poza Europę, EKUZ na nic się nie zda. Wyjeżdżając w odleglejsze kraje potrzebujemy ubezpieczenia zdrowotnego na dany kraj. Niestety, koszty leczenia w każdym kraju są inne, a ubezpieczenia obejmują różne aspekty. 

„Rekord z jakim miałem do czynienia to leczenie pacjenta po udarze w Meksyku, gdzie leczenie, pomoc medyczna i transport z asystą medyczną do Polski kosztował ponad… 800 tys. zł” – mówi Paweł Skotnicki, ekspert ubezpieczeniowy, w rozmowie z portalem bezprawnik.pl. 

Co więcej, nawet przebywając na terenie Unii Europejskiej, karta EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów. 

EKUZ nie obejmuje transportu

– EKUZ ma swoje ograniczenia. Po pierwsze działa tylko w Unii Europejskiej, drugie to fakt, że nie opłaca w pełni transportu medycznego. Nie jest opłacona pełna obsługa medyczna, a czynności niezbędne w kontekście ratowania życia przez służbę publiczną danego kraju. - informuje ekspert ubezpieczeniowy Paweł Skotnicki, cytowany przez bezprawnik.pl.

EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju pochodzenia w przypadku konieczności powrotu ze względu na stan zdrowia. Transport do kraju pochodzenia jest konieczny wtedy, gdy stan pacjenta jest na tyle poważny, na przykład po wypadku, że musi on wrócić do kraju w towarzystwie asysty medycznej. 

Koszt takiego transportu może być ogromny, a pokryć go będziemy musieli z własnej kieszeni. 

Czego jeszcze nie obejmuje karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia dostęp do opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Jednakże EKUZ nie obejmuje wszystkich możliwych kosztów medycznych i sytuacji. Oto, czego EKUZ nie obejmuje:

Kosztów transportu powrotnego do kraju:

EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju pochodzenia w przypadku konieczności powrotu ze względu na stan zdrowia.

Opieki medycznej w sektorze prywatnym:

EKUZ obejmuje tylko publiczne usługi zdrowotne. Usługi w sektorze prywatnym, nawet jeśli są świadczone w kraju członkowskim, nie są pokrywane przez EKUZ.

Planowanych zabiegów medycznych:

Karta nie obejmuje kosztów leczenia planowanego za granicą, które nie jest wynikiem nagłego zachorowania. Aby skorzystać z planowanego leczenia za granicą, potrzebne jest wcześniejsze uzyskanie zgody od krajowej instytucji ubezpieczenia zdrowotnego.

Kosztów opieki długoterminowej:

EKUZ nie pokrywa kosztów opieki długoterminowej, jak np. w domach opieki.

Leczenia w krajach spoza UE, EOG i Szwajcarii:

EKUZ nie działa poza UE, EOG i Szwajcarią. W przypadku podróży do innych krajów nie jest ona honorowana.

Pełnych kosztów leczenia:

W niektórych krajach, nawet publiczne usługi zdrowotne mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami (np. częściową odpłatnością za wizytę u lekarza czy hospitalizację), które pacjent musi pokryć samodzielnie.

Aby uniknąć niespodzianek i nieprzewidzianych kosztów, zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje wydatki nieobjęte przez EKUZ.

Popularne artykuły

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Lista umiejętności

Czy chodzenie w szpilkach jest zdrowe?

Wszystkie podręczniki w wersji elektronicznej! Resort Edukacji chce zadbać o zdrowe plecy uczniów