8 ciekawostek o KLESZCZACH, których wcześniej nie znałaś!
Kleszcze są groźnymi insektami, dlatego im więcej o nich wiemy, tym lepiej dla nas. Poznaj więc 8 ciekawostek na ich temat.
#Występowanie
Kleszcze występują w całej Polsce, jednak najwięcej z nich zamieszkuje województwa podlaskie, warmińsko – mazurskie oraz mazowieckie.
#Ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu
W Europie, niestety, istnieje duże ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu. Oto obszary ryzyka:
-Czechy
-Austria
-Chorwacja
-Kraje bałtyckie
-Słowenia
Słowacja
-Szwajcaria
-Rosja
-Węgry
W wyżej wymienionych krajach notuje się rocznie ok. 10 000 przypadków zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu.
#Kleszcze nie żyją na drzewach
Wbrew powszechnej opinii kleszcze zamieszkują głównie wysokie trawy i krzewy. Dlatego tak ważne jest dokładne okrycie nóg i tułowia ubraniem. Dla bezpieczeństwa nośmy jednak również okrycie głowy.
#Kleszcze należy usunąć jak najszybciej
Im szybciej usuniemy kleszcza, tym mniej czasu ma on na zainfekowanie nas chorobą. Jak usunąć kleszcza samodzielnie?
#Objawy grypy po ukąszeniu
Objawy grypy po ukąszeniu kleszcza nigdy nie powinny być ignorowane. Jeśli pojawiły się u ciebie gorączka, ból mięśni, głowy, osłabienie, a na przestrzeni ostatnich 2 tygodni ukąsił cię kleszcz – koniecznie udaj się do lekarza, może to wskazywać na kleszczowe zapalenie mózgu. Nie wahaj się szczególne, jeśli w miejscu ukąszenia pojawiło się zaczerwienienie – może to oznaczać boreliozę lub inną chorobę odkleszczową.
#Ukąszenia kleszcza nigdy nie czujemy
Ukąszenie kleszcza jest zupełnie bezbolesne. Z tego względu tak trudno w porę go zidentyfikować. Po każdym spacerze warto więc obejrzeć dokładnie całe ciało.
#Na kleszczowe zapalenie mózgu można się zaszczepić
Warto zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu, ponieważ bardzo ciężko leczy się tą chorobę. Szczególnie, jeśli mieszkamy w terenach zalesionych powinniśmy przemyśleć zaszczepienie siebie i dzieci. Niestety, na boreliozę szczepionki nie ma, ale chorobę można wyleczyć za pomocą antybiotyków.