Czyścisz uszy patyczkami? Zobacz, czym to grozi!
Patyczki do uszu są jednymi z najbardziej popularnych produktów do ich czyszczenia. Jak się okazuje, nie zostały one stworzone do czyszczenia przewodu słuchowego, a w mediach możemy przeczytać coraz więcej artykułów na temat osób, które miały poważne problemy zdrowotne po ich zastosowaniu! Zobaczcie!
Woskowina, która znajduje się w naszym przewodzie słuchowym, jest bardzo pomocna dla naszych uszu. Jej rola to zapobieganie nadmiernemu wysuszaniu. Zatrzymuje ona również brud i bakterie, które mogą przedostać się do kanału słuchowego. Dodatkowo jak zapewne niejeden z Was zauważył, sama wydostaje się na zewnątrz kanału słuchowego, skąd można ją łatwo usunąć. Tym samym można śmiało powiedzieć, że nasze uszy czyszczą się poniekąd same.
Specjaliści w tej dziedzinie od lat przestrzegają przed używaniem patyczków do uszu, które zamiast czyścić, powodują, że woskowina zostanie jeszcze głębie wepchana w głąb kanału słuchowego. Może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a idealnym przykładem jak na nasze zdrowie może wpłynąć czyszczenie patyczkami, jest 37- letnia mieszkanka Australii oraz 31-latek z Anglii, który musiał przejść operację.
Patyczki do uszu powodują poważne infekcje!
Osoby, które mają obsesję na punkcie czyszczenia uszu patyczkami, powinny zapoznać się z przykładem Australijki, która nabawiła się poważnej infekcji zagrażającej jej życiu. Codzienne używanie patyczków doprowadziło do infekcji głęboko w kanale słuchowym, przez co kości czaszki za uchem stały się cienkie jak papier.
Natomiast mężczyzna z Anglii odczuwał bóle głowy, miał mdłości i problemy z pamięcią. Częste czyszczenie uszu w jego przypadku wywołało znaczne pogorszenie słuchu oraz martwicze zapalenie ucha zewnętrznego. Przyczyną tych dolegliwości był kawałek waty, który został w przewodzie słuchowym, przez co konieczna była operacja.
Podczas czyszczenia ucha patyczkiem może dojść również do uszkodzenia błony bębenkowej. Wkładając patyczek do ucha, zamiast usunąć woskowinę, wprowadzamy ją w głąb kanału słuchowego i tym samym gromadzą się tam bakterie, które powodują wiele infekcji. Laryngolodzy już od lat ostrzegają, że nasze uszy nie potrzebują, aby wprowadzać w głąb kanału słuchowego czegokolwiek.
Jak skutecznie czyścić uszy, aby nie nabawić się infekcji?
Olejki - za pomocą zakraplacza wystarczy wprowadzić do ucha kilka kropli olejku dla dzieci bądź oleju mineralnego lub gliceryny. Pomaga to zmiękczyć woskowinę.
Woda - kilka dni po dodaniu kilku kropel oleju do ucha należy za pomocą gruszki wlać do przewodu słuchowego ciepłą wodę, która usuwa woskowinę. Następnie przechylić głowę na bok, aby woda wraz z woskowiną wypłynęła nam z ucha.
Suszenie - następnie czystym ręcznikiem wystarczy wysuszyć zewnętrzną część ucha. Gotowe!
Należy również zwrócić uwagę na umiejscowienie ucha, które znajduje się bardzo blisko układu przedsionkowego i mózgu. Korzystanie z patyczków może nam jedynie przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści!