Jakie mogą być konsekwencje odwodnienia organizmu?
Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że picie odpowiedniej ilości wody jest ważne. Często jednak w napływie codziennych obowiązków zapominamy wprowadzać te zasady w życie. Ważne jest, aby znać objawy odwodnienia organizmu, ponieważ jest ono szkodliwe i powoduje wiele dolegliwości.
#Zaparcia
Do prawidłowego funkcjonowania procesów zachodzących w jelitach niezbędna jest odpowiednia ilość wody. Zbyt mała ilość wypijanej wody powoduje, że organizm zaczyna pobierać wodę z jelit. To powoduje zaparcia i często mocny ból brzucha.
#Skurcze mięśni
Niedobór wody i składników mineralnych w organizmie odbija się również na mięśniach. Może to doprowadzić do częstych skurczów. Ważne jest, aby oprócz wody dostarczać organizmowi również składników mineralnych, które uzupełnią niedobory, szczególnie magnezu.
#Bóle stawów
Za ruchomość stawów odpowiada tkanka chrzęstna, która w 70% składa się z wody. Kiedy organizm jest odwodniony, tarcia w stawach się zwiększa i powoduje to uciążliwy ból.
#Nadmierne tycie
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak ludzki organizm bardzo często myli pragnienie z głodem. Jeśli ciągle masz ochotę na podjadanie, spróbuj pić więcej wody. Czasami szklanka płynu jest w stanie zahamować apetyt na dłuższy czas.
#Problemy z nerkami
Picie odpowiedniej ilości wody jest istotne w przypadku prawidłowej pracy nerek. Odwodnienie organizmu sprawia, że w nerkach gromadzi się zbyt dużo toksyn, których nie są one w stanie usunąć. Długotrwałe picie zbyt małej ilości wody może skutkować nawet odwodnieniem.
#Suchość w jamie ustnej
Suchość w ustach, gęsta ślina, popękane i suche usta świadczą już o sporym odwodnieniu. Często jednak przyzwyczajamy się do takiego stanu rzeczy i z czasem przestajemy zwracać na to uwagę.
#Zmęczenie
Odwodnienie skutkuje również przewlekłym zmęczeniem. Odwodniony organizm nie jest w stanie wydajnie funkcjonować. Również mózg płata nam wtedy figle – nie jesteśmy w stanie się skupić i często zapominamy najprostszych rzeczy.