Czujesz czasem nieprzyjemny zapach z dziurki po kolczyku? Oto jego przyczyna
Jeśli masz przekłute uszy pewnie zdarzyło ci się poczuć nieprzyjemny zapach wydobywający się z dziurki na kolczyk. Zapach te jest dość specyficzny i wiele osób wstydzi się o tym mówić. Skąd się on bierze i na co wskazuje?
Skąd bierze się ten zapach?
Dziurka w uchu różni się trochę od innych części ciała. Sebum z głowy, martwy naskórek i resztki kosmetyków oraz zanieczyszczeń kiedy trafią do dziurki nie łatwo się stamtąd wydostają. Zaczynają więc się gromadzić i delikatnie mówiąc – psuć. Nie jest to jednak nic groźnego i prawie każdy zmaga się z tym problemem.
Powstaje wtedy gęsta wydzielina, która albo sama w końcu wydostaje się z naszej dziurki po kolczyku, albo wypychamy ją wkładając lub wyciągając kolczyki.
U kogo to zjawisko występuje najczęściej?
Osoby ze świeżo przekłutymi uszami mają z tym największy problem. Organizm reaguje na nowy obiekt w ciele uważając go za ciało obce, którego należy się pozbyć. Przez to produkuje dużo więcej komórek skóry, które się złuszczają i zalegają w dziurce. Z dziurki może wydzielać się również ropa, która dodatkowo pogarsza zapach.
Jednak nieprzyjemny zapach wydobywający się z dziurki po kolczyku występuje u wszystkich. Długi okres nienoszenia kolczyków, jak i długi okres noszenia ich bez ściągania i czyszczenia powoduje, że dziurki po prostu zapychają się wcześniej wymienionymi substancjami.
Jak tego uniknąć?
#Czyść biżuterię
Zanim założysz kolczyki – zdezynfekuj je. Warto użyć do tego zwykłej wody utlenionej. Nanieś na wacik wodę utlenioną i dokładnie przetrzyj kolczyki.
#Czyść dziurkę
1-2 razy w tygodniu warto również zdezynfekować dziurkę po kolczyku. Pamiętaj, aby potem wytrzeć ją do sucha.
#Czyść obszar wokół uszu
Jeśli będziesz dbać o higienę uszu, włosów i szyi, również dziurki po kolczykach będą w lepszym stanie. Nie przesadzaj jednak, ponieważ możesz usunąć naturalną ochronę skóry.