Newsy

Skąd się wzięły najpopularniejsze polskie przesądy?

Pomimo tego, że większość przesądów ma dziesiątki, jak nie setki lat, wciąż w wielu z nas wysypana sól lub rozbite lustro wzbudza dreszcze. Dla pewności zawiązujemy na wózku dziecka czerwona wstążkę, która ma je chronić przed złymi siłami albo „odpukujemy w niemalowane”, tak na wszelki wypadek.

Skąd się wzięły przesądy?

Były one tworzone przez naszych przodków, którzy nie mieli możliwości wytłumaczenia pewnych zjawisk w inny sposób. Wymyślano więc różne legendy i przesądy, a potem się do nich stosowano – by nie kusić losu.

Oto najpopularniejsze polskie przesądy i ich geneza

#Czarny kot

Koty od czasów starożytnych były uważane za stworzenia związane ze złymi siłami. Noc była kojarzona ze złymi demonami, a koty, które polują w nocy i widzą w ciemności szybko stały się pierwszymi podejrzanymi o związki z szatanem.

fot. shutterstock 

 

#Przechodzenie pod drabiną

Przechodzenie pod drabiną przynosiło wiele nieszczęścia. Wierzono, że każdy człowiek ma na głowie dobrego ducha, który może spaść i nas opuścić, kiedy zahaczy o drabinę.

#Czerwona wstążka

W starożytnym Rzymie kolor czerwony był znakiem ochronnym. Wierzono, że odstrasza on wszelkie złe moce i osoby, które chcą rzucić urok.

fot. shutterstock 

 

#Wracanie z obranej drogi

Pokutuje przesąd, który mówi o tym, że kiedy gdzieś się idzie, nie wolno zawrócić. Przecina się w ten sposób magiczny krąg życia. Jeśli chcesz zawrócić, musisz się najpierw zatrzymać, usiąść i odczekać chwilę, aż magiczny krąż życia się domknie. Na wszelki wypadek, aby nie kusić losy można też obrócić się raz wokół własnej osi ;)

#Witanie się przez próg

Pradawni Słowianie wierzyli, że próg oddziela zło będące na zewnątrz do wnętrza domu. Uścisk dłoni przez próg niósł za sobą ryzyko wpuszczenia tego zła do domu.

#Ślub w miesiącu z literką R

Litera R symbolizuje rodzinę i ma zapewnić wielką i szczęśliwą miłość.

fot. shutterstock 

 

#7 lat nieszczęścia po zbitym lustrze

Przesąd ten wziął się z początków naszej ery, kiedy to wymyślono szklane lustro. Jego cena była niewyobrażalnie wysoka, dlatego zbicie takiego lustra faktycznie mogło oznaczać kilka lat nieszczęścia związanego z odpracowywaniem tak drogiego przedmiotu.

#Piątek 13

Król Filip IV Piękny, w 1307 roku, w piątek 13. spalił na stosie 54 członków zakony templariuszy we Francji. Wśród członków zakonu znalazł się mistrz, który przeklął Króla i papieża. Obaj rok później zmarli.

fot. shutterstock 

 

#Odpukać w niemalowane drewno

Przodkowie pukali w wieko trumny, aby odstraszyć diabła czekającego na ludzką duszę.

#Łapanie się za guzik na widok kominiarza

Przesąd ten pochodzi z czasów, kiedy to kominiarz miał wpływ na to, czy w naszym domu będzie ciepło. Ogrzanie domu zależało bowiem od czystości komina. Mniej więcej w tym samym okresie guzik stał się swoistym amuletem. Dlatego łapiąc za niego nasze życzenia miały się spełnić.

http://freethinker.co.uk/2016/04/06/superstitions-ancient-and-modern/

 

Popularne artykuły

Dziś w nocy przestawiamy zegarki! Te urządzenia same zmienią godzinę

Dzień Taniego Wina: Jak Świętować bez Zrujnowania Portfela?

Prosty trik na oduczenie pupila gryzienia mebli!