Jak się nie otruć, czyli 10 porad o przechowywaniu jedzenia
Jeśli kiedykolwiek miałaś zatrucia pokarmowe, to wiesz, że to nic przyjemnego. Jeśli myślisz, że do zatrucia pokarmowego dochodzi najczęściej po wizycie w restauracji, czy kawiarni, to jesteś w błędzie. Największe prawdopodobieństwo zachorowania istnieje w domu i wynika ze źle przechowywanych produktów spożywczych. Aby zmniejszyć ryzyko zatrucia pokarmowego w domu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
#1. Umyj ręce
Podstawowa zasada. Przygotowywałaś posiłek? Miałaś styczność z surową żywnością (mięso, ryby, jaja i warzywa)? Zanim zaczniesz jeść, dokładnie umyj ręce mydłem i gorącą wodą.
#2. Umyj deskę i blaty
Przed i po przygotowaniu żywności, szczególnie przy zetknięciu z surowym mięsem, rybami, jajka, koniecznie umyj deskę do krojenia oraz blaty kuchenne. Nie musisz używać antybakteryjnych sprayów. Wystarczy gorąca woda i ściereczka.
#3. Używaj czystych i suchych ściereczek
Zanim ponownie użyjesz kuchennych ściereczek i szmatek, pozwól im dobrze wyschnąć. Brudne, wilgotne szmatki są idealnym miejscem dla zarazków. Takie ściereczki wymieniaj tak często, jak możesz.
#4. Używaj oddzielnych desek do krojenia
Korzystaj z oddzielnych desek do krojenia surowej żywności i gotowych do spożycia potraw. Surowe pożywienie może zawierać szkodliwe bakterie, które łatwo się rozprzestrzeniają na wszystko, z czym mają styczność, w tym inne produkty spożywcze, blaty kuchenne i noże.
#5. Trzymaj surowe mięso oddzielnie
Szczególnie ważne jest przechowywanie surowego mięsa z daleka od dań gotowych do spożycia, takich jak sałatka, owoce i chleb. Jeśli jakieś bakterie dostaną się do żywności, która nie będzie już poddawana obróbce termicznej, zwyczajnie zjesz je, przez co możesz nabawić się zatrucia pokarmowego.
#6. Przechowywanie surowego mięsa
Surowe mięso przechowuj w opakowaniu lub pod przykryciem i koniecznie na dolnej półce lodówki, gdzie nie może dotykać innych produktów. Najgorszą opcją jest trzymanie mięsa bez przykrycia, na wysokiej półce, skąd woda z mięsa może kapać na produkty znajdujące się poniżej.
#7. Dokładnie gotuj potrawy
Gotuj potrawy dokładnie i sprawdzaj, czy są ugotowane w całości. Szczególnie w przypadku mięsa, upewnij się, że drób, wieprzowina, hamburgery, kiełbaski i parówki są dobrze ugotowane (nie widać nigdzie różowego mięsa wewnątrz). Nie myj surowego mięsa, w tym kurczaka i indyka przed gotowaniem, ponieważ grozi to rozprzestrzenianiem się bakterii wokół kuchni.
#8. Temperatura w lodówce
Utrzymuj temperaturę w lodówce poniżej 5 °C. Utrzymanie niskiej temperatury żywności hamuje rozwój bakterii.
#9. Szybkie studzenie
Jeśli przygotowujesz jedzenie, którego nie zamierzasz zjeść od razu, ostudź je tak szybko, jak to możliwe (w ciągu 90 minut) i schowaj w lodówce lub zamrażarce.
#10. Termin przydatności do spożycia
Czytaj etykiety i patrz na daty spożycia. Nie jedz żywności, której termin przydatności minął. Nawet jeśli wygląda i pachnie w porządku, lepiej nie ryzykuj. Daty przydatności spożycia są oparte na testach naukowych, które wskazują, jak szybko szkodliwe bakterie mogą wystąpić w żywności pakowanej.