Zdrowie

Pogarsza Ci się wzrok?! Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Nie lekceważ oznak pogarszającego się wzroku. Wady wzroku i choroby oczu to nie żarty! Sprawdź listę sygnałów alarmujących o pogorszeniu wzroku.

#1. Mrużenie oczu i rozmazany obraz
To chyba najbardziej popularny i oczywisty sygnał. Odczytanie napisów z bliska lub z daleka sprawia ci trudność, więc mrużysz oczy, aby lepiej widzieć. Ten problem może świadczyć zarówno o krótkowzroczności (jeśli niewyraźnie widzisz przedmioty i napisy znajdujące się w dalszej odległości), jak i dalekowzroczności, gdy mrużysz oczy, aby lepiej dostrzec przedmioty znajdujące się blisko.

#2. Bóle głowy
Nieprzyjemne bóle i zawroty głowy to kolejny objaw świadczący dysfunkcji oczu. Towarzyszy temu uczucie zmęczenia wzroku. Taki sygnał może świadczyć o krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmie.

#3. Wrażliwość na światło
Powodem do niepokoju może być też wrażliwość na intensywne światło, błysku i męty w polu widzenia. Jeśli towarzyszy temu uczucie pieczenia, kłucia i łzawienie to może być zapalenie spojówek.

#4. Suchość oka
Wysychanie gałki ocznej powoduje uczucie swędzenia i pieczenia. To może świadczyć o zespole suchego oka. Polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub na nieprawidłowym ich składzie. W konsekwencji, zarówno rogówka, jak i spojówki nie są dostatecznie nawilżone, przez co stają się podatne na zakażenia drobnoustrojami oraz wpływ czynników drażniących. Przyczynami niedoboru łez mogą być : suche powietrze (np. z powodu ogrzewania czy klimatyzacji) oraz długie wpatrywanie się w monitor komputera. Wszystko to powoduje, że zbyt rzadko mrugamy, może też nasilać parowanie łez.

#5. Łzawienie oczu
Nadmierne wydzielanie łez zwykle jest objawem choroby alergicznej, ale nie lekceważ tego sygnału, szczególnie jeśli jest uporczywy. To może być niedrożność lub zapalenie kanalika łzowego, albo zapalenie woreczka łzowego.

https://www.shutterstock.com

 

#6. Przymglone widzenie
Niewyraźne widzenie, jak za mgłą oraz zaburzenia w ocenie odległości mogą oznaczać zaćmę. Zaćma może również być skutkiem terapii sterydami, konsekwencją jaskry, cukrzycy oraz urazów oczu. Do zmętnienia soczewki może doprowadzić również silne promieniowanie ultrafioletowe i radioaktywne.

https://www.shutterstock.com

 

Pamiętaj, by reagować i jeśli organizm daje nam sygnały, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego – wybierz się do lekarza okulisty.

Fot. Shutterstock.com

 

Popularne artykuły

Bez skalpela! Sprawdź, jak zminimalizować problem „indyczej szyi”! Dwie skuteczne domowe metody!

SMS od PGE? Uważaj! To oszustwo!

W 30 minut mam aromatyczny obiad dla 4 osób! Ten makaron to prawdziwa uczta dla mojej rodziny