Trening wzroku - sposoby na poprawę widzenia dla każdego!
90% widzenia odbywa się w mózgu i umyśle, a zaledwie 10% w samych oczach. Dlatego poprawa ostrości wzroku wymaga zmiany nawyku patrzenia. Wiesz, że samodzielnie możesz poprawić niedoskonałości widzenia?
Oto lista kilku prostych ćwiczeń i nawyków, które Ci w tym pomogą.
Zapraszamy na trening oczu!
#1. Suchość oczu
Jeśli przebywasz często w zamkniętym pomieszczeniu z suchym powietrzem, pewnie nieraz odczuwasz suchość oczu. Uporczywe patrzenie w monitor komputera sprawia, że oko jest zmęczone, suche, a efektem ubocznym takiego stanu może być wada wzroku. Dlatego staraj się naj najczęściej ziewać. Ziewanie:
- przynosi oczom odprężenie,
- pobudza wydzielanie łez - nawilżysz oczy naturalnie, zamiast używać kropli do oczu.
Wstawaj się od komputera, przeciągaj się i ziewaj.
#2. Napięcie oczu
Pozbądź się napięcia w oczach nakrywając je dłońmi. Posiedź tak chwilę, opierając łokcie na stole i ”zamykając” zamknięte oczy w dłoniach.
#3. Mrugaj świadomie
Zaraz po przebudzeniu lub jako przerwa w pracy mrugaj oczami kilkakrotnie. Ta czynność:
- oznacza dla oczu odprężenie,
- zapewnia oczom na moment ciemność,
- rozprowadza po oku ciecz łzową.
Mrugaj świadomie, szczególnie jeśli dużo czasu spędzasz przy komputerze
#4. Miękkie spojrzenie
Spróbuj ćwiczenia z miękkim spojrzeniem i poszerzaniem pola widzenia. Patrz przed siebie. Wyciągnij ręce tak, aby oba wyprostowane palce wskazujące znajdowały się w odległości co najmniej 30cm od Twoich oczu. Następnie przesuń palce jednocześnie na boki, ale staraj się przy tym patrzeć na wprost, utkwiony w pustkę. Staraj się widzieć ruch palców. Przesuwaj je coraz bardziej na zewnątrz, aż całkiem znikną z Twojego pola widzenia. Po chwili zacznij przybliżać palce do siebie. Ćwiczenie powtórz kilka razy.
Przekonasz się, że za każdym razem będziesz przesuwać palce coraz bardziej na boki, poszerzając swoje pole widzenia. To ćwiczenie:
- uwalnia wzrok od napięć,
- uczy patrzeć swobodnie,
- odprężać układ optyczny.
#5. Malowanie kształtów
Kolejne ćwiczenie przeprowadź z zamkniętymi oczami. Usiądź wygodnie i wyobraź sobie białą ścianę. Wyobraź sobie, że na czubku Twojego nosa znajduje się magiczna kredka. Narysuj nią w wyobraźni faliste linie, od lewej do prawej i z powrotem, kilka rzędów na białej ścianie.
Teraz zamaluj w głowie ścianę na biało i zmień kredkę na czerwoną i namaluj nią linie zygzakowate, ponownie od lewej do prawej. Kolejny raz zamaluj ścianę na biało i zmień kredkę na zieloną. Narysuj nią na ścianie w swojej wyobraźni zielone spirale. Zamaluj wszystko na biało.
Na koniec otwórz oczy mrugając nimi. Dzięki temu ćwiczyłaś zdolność postrzegania kształtów i barw.
#6. Przerwy w czytaniu
Podczas czytania książki rób sobie krótkie przerwy. Kieruj wtedy wzrok w dal lub zamykaj oczy na chwilę. Przeciągnij się, ziewnij, zamrugaj oczami.
#7. Oglądanie telewizji
Pamiętaj też, że im mniejsza odległość od ekranu, tym większy wysiłek dla oczu. Odstęp od telewizora powinien wynosić co najmniej 2 metry. Dobrze jest też mieć przy telewizorze źródło światła (okno, lampę). Zaciemnione miejsce również źle wpływa na wzrok.
#8. Miejsce pracy
Na biurku obok komputera warto ustawić kwiaty, roślinę doniczkową. Zieleń wpływa na oczy odprężająco. Co jakiś czas spoglądaj na nią, aby oczy mogły chwilę odpocząć.
#9. Pejzaż
W miejscu pracy lub przy komputerze warto mieć także obrazek, najlepiej jakiś pejzaż na ścianie, który ukoi umysł i będzie miły dla oka. Korzystny będzie taki, który sprawia wrażenie głębi. Spoglądaj na niego w ramach przerwy.
#10. Okulary z siatką
Okulary z siatką dyfrakcyjną to niedrogi środek pomocniczy podczas treningu. Noszenie takich okularów usprawnia ruchliwość oczu. W dwóch ciemnych i nieprzejrzystych płytkach wywiercone są liczne drobne otworki. Aby dostrzec przez nie całość obrazu oko nie może pozostać nieruchome, musi się przesuwać od jednego otworku do drugiego. To ćwiczenie:
- wzmacnia ruchliwość oka,
- poprawia ostrość widzenia.