Jak sprawdzić, czy produkty nadają się jeszcze do spożycia?
Każdy z nas, wychodząc na zakupy, kupuje zazwyczaj za dużo. Kuszą nas kolorowe sklepowe półki, czy atrakcyjne promocje. Rachunek rośnie i rośnie po pewnym czasie nasza niepewność, czy produkty nadają się jeszcze do spożycia. Trafiają one wtedy zazwyczaj do kosza. Oto sposoby, które pomogą Ci ocenić, czy jedzenie nie jest zepsute:
Wędlina
Wędliny kupione w sklepie mięsnym mogą leżeć w lodówce od trzech do pięciu dni, natomiast te pakowane są dobre do 10. dnia od otworzenia opakowania. Wędlina nie nadaje się do spożycia, gdy widoczna jest na niej pleśń, a w zapachu przypomina ocet lub amoniak.
Oliwa z oliwek
Mowa o oliwie z pierwszego tłoczenia, która nie jest rafinowana i wzbogacana w substancje przedłużające okres ważności. Oliwa wystawiona na działanie ciepła i powietrza traci wartości odżywcze i smakowe. Aby ocenić, czy jest jeszcze dobra, wystarczy spróbować. Świeża oliwa charakteryzować się będzie intensywnym smakiem i aromatem, natomiast stara ich brakiem.
Ketchup / majonez / musztarda
To produkty, których nie zjada się szybko i kupione zajmują miejsce w lodówce przez dłuższy czas. Przed każdym użyciem sprawdź, czy w ich wyglądzie nie ma niczego niepokojącego- np. zmiany koloru. Ketchup możemy przechowywać w lodówce przez 6 miesięcy, a musztardę nawet do roku czasu.
Sery
Twarde sery (tj. parmezan, cheddar) to jedyne produkty, które możemy spożywać nawet gdy pojawi się na nich pleśń, ponieważ mają zwartą strukturę. Jeśli pojawi się niebieska lub biała pleśń, wystarczy ją starannie wykroić. Sery te mogą leżeć w lodówce nawet do 6 miesięcy. Sery miękkie- mozzarella, feta, risotta psują się szybko. Trzeba je kupować i spożywać na bieżąco, pojawienie się pleśni oznacza, że musimy je wyrzucić.
Masło
Masło możemy przechowywać w lodówce lub w temperaturze pokojowej. Przechowywanie w lodówce zapewni świeżość na 4 miesiące, ponieważ masło jełczeje pod wpływem ciepła oraz światła. Z tego względu trzymaj masło pod przykryciem zarówno w lodówce jak i poza nią.
Dżemy
Zazwyczaj pierwszą oznaką, że czas dżemu już minął jest pleśń. Wtedy dżem nie nadaje się już do spożycia, nawet jeśli pojawiła się ona tylko na górze słoika. Jeśli nie zauważmy w wyglądzie i smaku niczego niepokojącego, możemy jeść dżem bez obaw.