Zdrowie

Czy poobiednia drzemka może być szkodliwa? Fakty i mity!

Drzemanie po obiedzie, przez jednych uznawane jest za genialny wynalazek i sposób na zregenerowanie sił. Przez innych strata czasu albo wręcz powód kłopotów z zasypianiem. Jak to jest z poobiednim odpoczynkiem, który w krajach śródziemnomorskich stanowi świętość? Czy drzemka jest zdrowa i potrzebna? Sprawdziliśmy fakty i mity na temat poobiedniego odpoczynku.

Drzemka rujnuje sen

Mit. Krótka drzemka, czyli taka, która trwa maksymalnie 30 minut i będzie miała miejsce nie później niż 6 godzin przed snem w nocy, jest nieszkodliwa. Jedna półgodzinna drzemka nie zakłóci rytmu snu i nie powinna być powodem bezsenności.

Drzemka na niedospanie

Drzemka to wręcz ratunek na niedospanie i niedobór snu. Ppod warunkiem, że nie przeciągasz jej do 3 godzin!

Drzemka działa antystresowo

Fakt. Stres jest główną przyczyną zawałów serca i udarów mózgu. Drzemka rzeczywiście działa antystresowo i przynosi odprężenie. Już 15-minutowa sjesta może o 30% zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca. Krótki sen powoduje obniżenie poziomu stresu w organizmie.

Drzemki inspirują

Faktem jest, że krótki, relaksujący wypoczynek w ciągu dnia powoduje, że „przyswajamy” wszystkie obrazy i emocje, których doświadczyliśmy w ciągu dnia. Podczas drzemki nasza podświadomość intensywnie pracuje. Dlatego po krótkim śnie mamy zwiększoną kreatywność i często przychodzą nam do głowy dobre pomysły.

Drzemka poprawia trawienie

Mit. Drzemka nie ma nic wspólnego z lepszym trawieniem. Faktem natomiast jest, że po jedzeniu ogarnia nas śpiączka i że po zjedzeniu posiłku mamy ochotę odpocząć, położyć się na chwilę. Uczucie zmęczenia wynika z procesów trawiennych, do których organizm zużywa energię. Ale sama drzemka nie wpływa bezpośrednio na trawienie.

Fot. Shutterstock.com

 

Popularne artykuły

Polacy masowo wyrabiają paszporty swoim pupilom. "Rekordowa liczba zamówień"

Skąd się biorą BIAŁE PLAMKI na PAZNOKCIACH?

Czekasz na przesyłkę? Uważaj na tę wiadomość! To może być oszustwo!