Zdrowie

Znasz kogoś, kto ma taką dziurkę na uchu? Zobacz,co ona oznacza!

Natura potrafi spłatać nam figla i czasami możemy zaobserwować przeróżne znamiona czy przypadłości. Co oznacza dziurka na uchu? Czy jest to groźne? Odpowiadamy!

Przetoka przeduszna

Mała, prawie niezauważalna dziurka na przedniej części ucha to niezwykle rzadka przypadłość. Posiada ją od 0,1 do 0,9 procent Amerykanów i Europejczyków. Wgłębienie jest małe i zazwyczaj występuje tylko na jednym uchu. Jest to wada wrodzona ucha zewnętrznego i najczęściej nie powoduje żadnych objawów.

Pochodzenie przetoki przedusznej

Naukowcy podejrzewają, iż jest to ewolucyjna pozostałość po skrzelach ryb. Cecha ta zazwyczaj przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, więc jest dziedziczna. Uważa się ją za wadę wrodzoną, więc jej przyczyna nie jest do końca znana.

Na jej powstanie mogą mieć wpływ następujące czynniki, które zachodzą w łonie matki:

zakażenia wirusowe lub bakteryjne,

• promieniowanie jonizujące,

• narażenie na niektóre toksyny lub leki przyjmowane na wczesnym etapie ciąży,

• niedobory pokarmowe.

Niegroźne schorzenie 

Dziurka ta nie jest groźnym schorzeniem. Zazwyczaj nie przynosi ona żadnych dolegliwości. Nie trzeba o nią szczególnie dbać, ale należy zachowywać ją w czystości. Nie da się je usunąć nieoperacyjnie, więc raczej jest to pamiątka na całe życie. Najczęściej występuje nad prawym uchem, częściej u kobiet niż mężczyzn. W większości przypadków przetoka przeduszna jest zakończona ślepo, a więc kończy się w tkankach miękkich okolicy ucha. Rzadziej zdarza się, że na końcu przetoki powstają torbiele.

Infekcje przetoki przedusznej 

W niektórych przypadkach przetoka przeduszna jest narażona na częste infekcje. W jej przypadku leczy się ją antybiotykami, jednak w skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie dziurki operacyjnie. Może też dojść do jej zapalenia, co powoduje, że wydobywa się z niej wydzielina w postaci ropy. Dodatkowo może wystąpić wtedy również ból, opuchlizna lub zgrubienie. W takim przypadku należy odwiedzić lekarza.

Zabieg usunięcia przetoki przedusznej 

Przetoka przyduszna powinna zostać usunięta chirurgicznie przy ingerencji lekarza. Operację powinien przeprowadzić lekarz, który ma doświadczenie w podobnych zabiegach. Wymaga on precyzji, ponieważ od staranności jego przeprowadzenia zależy czy będą nawracały stany zapalne.

Popularne artykuły

SMOG - zobacz łatwą metodę na oczyszczenie powietrza w swojej sypialni

Szpitale tylko dla zaszczepionych? Jest komentarz Ministra Zdrowia!

Dodatkowy dzień wolny od pracy coraz bliżej! Kto może z niego skorzystać?