Ogród

3 zastosowania popiołu z grilla

Już za niedługo rozpoczniemy sezon grillowy. Co robisz z popiołes spod rusztu? Jeśli go wyrzucasz, popełniasz błąd. Sprawdź jakie może jeszcze odegrać role w Twoim ogrodzie.

Warunek jest taki, że popiół musi pochodzić ze spalania naturalnego drewna. Nie wchodzi w grę drewno lakierowane, barwione, czy takie z chemiczną podpałką.

#1. Popiół drzewny odżywia rośliny

źródło: pinterest.com

Popiół drzewny zawiera sporą ilość (ok.10%) potasu. Ma on duży wpływ na odporność rośliny, intensywnosc koloru kwiatów i owoców, a także bierze udział w procesie fotosyntezy. Potasu w dużych ilościach potrzebują m.in. drzewka owocowe czy pomidory. Musimy jednak pamiętać, że ma on właściwości odkwaszające glebę, nie stosujemy go więc pod takie rośliny jak: borówka, żurawina, magnolia, iglaki i hortensje.Popiół wystarczy rozsypać pod rośliną i przemieszać lekko z wierzchnią warstwą ziemi.

#2. Popiół z grilla jako kompost

źródło: zielonyogrodek.pl

Popiół drzewny bogaty jest nietylko w fosfor. Znajdują się w nim także inne składniki odżywcze, np. fosfor, wapń. Popiół przyspiesza proces rozkładu materii oraz podniesie pH.

#3. Broń w walce ze ślimakami

źródło: swiatkwiatow.pl

Popiół drzewny trzeba rozsypać wokół roślin, które upodobały sobie ślimaki (są to m.in. nagietki, aksamitki, ostróżki, siewki warzyw). Ślimaki nie przedostaną się przez warstwę popiołu, ponieważ poruszanie się po nim jest dla nich uciążliwe i nieprzyjemne.

Popularne artykuły

Powódź to nie jedyne niebezpieczeństwo. Po przejściu fali kulminacyjnej pojawi się nowe zagrożenie!

Komunijna ŻENADA! Ta dziewczynka wygląda jakby miała 30 lat i szła do ślubu!

JAK SIĘ SKUTECZNIE ZRELAKSOWAĆ