Dom

Czego nie może zabraknąć w koszyczku wielkanocnym?

Co roku tradycyjnie przygotowujemy koszyczek wielkanocny, aby poświęcić jego zawartość. Następnego dnia spożywamy ją w rodzinnym gronie, podczas świątecznego śniadania. Co musi znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Poznaj listę niezbędnych składników i dowiedz się, co każdy z nich symbolizuje.

Święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów odbywa się w Sobotę Wielkanocną. Podczas tej uroczystości zanosimy do kościoła koszyczek wielkanocny z pokarmem – święconkę. Poświęcone zostają wielkanocne potrawy oraz woda i ogień, co symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Śniadanie wielkanocne

Poświęconych pokarmów nie można ani jeść, ani wyjmować z koszyka do czasu śniadania. Spożywamy je na uroczystym śniadaniu wielkanocnym w pierwszy dzień świąt, po porannej rezurekcji. Dzielimy się wtedy z najbliższymi pokarmami ze święconki, podobnie jak podczas Wigilii Bożego Narodzenia dzielimy się opłatkiem.

Co musi się znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

W koszyczku wielkanocnym muszą znaleźć się następujące składniki:

Jajko

Jajko jest symbolem odradzającego się życia, płodności i znakiem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Jajka stanowią niezbędne wyposażenie koszyczka ze święconką. Zazwyczaj do koszyczka wkładamy własnoręcznie pomalowane pisanki.

Chleb

Chleb jest niezbędny w koszyczku wielkanocnym. Symbolizuje ciało Chrystusa.

Sól

Sól odstrasza zło i przynosi oczyszczenie. Jest symbolem trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia ludzkiego od rozkładu i zepsucia. Może symbolizować również prawdę.

Chrzan

Chrzan w koszyczku wielkanocnym przypomina o pokonaniu męki Chrystusa. Oznacza siłę fizyczną i krzepę.

Kiełbasa lub wędlina

Symbolizują one zdrowie i płodność. Są znakiem dobrobytu i dostatku.

Baranek wielkanocny

Baranek najczęściej wykonany jest z chleba, cukru, czekolady lub masła. Figurka przedstawia baranka w pozycji siedzącej lub stojącej. To znak zwycięstwa życia nad śmiercią.

Ciasto lub babeczka

Słodycze w koszyczku symbolizują umiejętności i doskonałości. Do koszyczków często wkłada się również czekoladowego zająca lub jajeczka.

Bukszpan

Gałązki bukszpanu, którymi ozdabiamy koszyczek wielkanocny, symbolizują radość i nadzieję na zmartwychwstanie.

Jak przygotować wielkanocny koszyczek?

Koszyczki, w których przygotowujemy święconkę najczęściej są wiklinowe. Pokarm układamy na białej, ozdobnej serwetce. Niektórzy ozdabiają koszyczki nie tylko bukszpanem, ale także koronkami i wstążkami oraz wiosennymi kwiatami.

Czego  według Ciebie nie może zabraknąć w koszyczku wielkanocnym?

Popularne artykuły

Nie wyrzucaj szklanych butelek. Zobacz co można z nich zrobić!

Europa szykuje się na trzecią falę koronawirusa! Co to oznacza dla Polski?

„Planuję kolejną przerwę” Ed Sheeran o przerwaniu kariery! Skąd taka decyzja?