Piróg biłgorajski - najlepsze danie z kaszy gryczanej
Województwo lubelskie, zwłaszcza jego wschodnia część z której pochodzę to urokliwe zakątki. Tradycja miesza się tu z nowoczesnością, również w kwestii kulinarnej. O cieście, bo tak należy nazywać Piroga biłgorajskiego mówi się w naszych stronach, że towarzyszy człowiekowi od narodzin po śmierć. Nie ma u nas bez niego żadnej rodzinnej imprezy, a już w szczególności wesel, chrzcin i pogrzebów. . Każda gospodyni ma swój unikatowy przepis na piroga. Jego podstawą jest oczywiście kasza gryczana, ziemniaki, biały ser, jajka i masło. Obcjonalnie dodaje się do niego również skwarki, liście mięty, natkę pietruszki, mak . Ciasto to występuje w dwóch wersjach, ze skórką, czyli w drożdżowej otoczce i bez skórki, w tym wariancie nazywany często łysym. Spożywa się go ze śmietaną, różnego rodzaju sosami, na gorąco i zimno. Jest to danie niezwykle dietetyczne i zdrowe. Poniżej podaje przepis według receptury mojej babci:
Piróg Biłgorajski według babci Stasi
Potrzebujesz:
1, 5 KG sera białego w kostce
2 kg ziemniaków
1,5 kg kaszy gryczanej tzw krup łatwo je dostać na targu
1,5 kostki masła/ lub margaryny
2- 3 jajek
liście suszonej mięty
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Ziemniaki gotujemy do miękkości, krupy moczymy w ciepłej wodzie. Margarynę lub masło rozpuszczamy w rondelku. Gdy ziemniaki się ugotują rozbijamy je tłuczkiem i łaczymi z surową kaszą gryczaną, serem białym roztopioną margaryną jajkami i przyprawami. Całość wkładamy do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą dużej blachy. Na koncu wykonujemy na pierogu tradycyjny wzorek odciskajac krawedzie widelca najpierw na wprost poźniej na skos, powstanie taka plecionka. Całość wkładamy do piekarnika nagrzanego na 250 stopni z termoobiegiem na 1,5 do 2 godzin. Smacznego !
Wskazówka: Masło lub margarynę można zastąpić smalcem ze skwarkami, wtedy piróg jest bardziej zbity. Jednak to wersja nieco bardziej kaloryczna. Skórkę wykonujemy tak jak ciasto drozdzowe.
Smacznego, poznaj lubelszczyzne !