Zbyt wysoki poziom estrogenu – oznaki i sposoby leczenia
Zaburzenia hormonalne są przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Niektóre z nich trwają krótko i nie są uciążliwe, inne zaś stanowią bardzo poważny problem. Do tej drugiej grupy należy właśni progesteron, a właściwie jego zbyt wysoki poziom. Czy charakteryzuje się ten problem?
-
Nieprawidłowa miesiączka.
-
Przed miesiączką: ból piersi, bóle głowy, wahania nastrojów.
-
Niskie libido.
-
Przyrost masy ciała (biodra i brzuch).
-
Zmęczenie.
-
Problemy z koncentracją.
-
Wypadanie włosów.
-
Problemy z tarczycą.
-
Spowolniony metabolizm.
-
Problemy ze snem.
Co więc zrobić, aby układ hormonalny wrócił do normy? Najważniejsze to wyeliminować przyczynę.
-
Należy unikać ksenoestrogenów. Ksenoestrogeny to związki chemiczne, które „naśladują” a naszym organizmie funkcje estrogenu. Daje to efekt uboczny w postaci wyżej opisanych problemów. Związek ten znajduje się głównie w składzie plastikowych butelek, wielu kosmetykach do skóry i włosów, izolacie białka sojowego oraz tabletkach antykoncepcyjnych.
-
Należy oczyścić organizm z toksyn i nadmiaru estrogenu. W tym celu dieta powinna składać się z dużej ilości warzyw w każdym posiłku, minimum 3 litrów wody dziennie, produktów probiotycznych (kapusta kiszona, jogurty, kefiry) oraz zwiększonej ilości błonnika.
-
Równie ważne jest wspomaganie pracy wątroby. Jej prawidłowa praca zapewni eliminację nadmiaru estrogenu. W tym celu najważniejsze to po prostu nie szkodzić – jeść lekko strawne dania, pić dużo wody i lekko strawnych ziół, wprowadzić do diety dużo warzyw i owoców, unikać smażenia i grillowania mięsa.
Uwaga: jeśli podejrzewasz u siebie zawyżony poziom estrogenu – skonsultuj się z lekarzem. Spełnianie powyższych zaleceń wspomoże odpowiednio dobrane do Twojego organizmu leczenie.