Zdrowie

Przewlekły lęk i stres, a problemy z cerą

Każdy odczuwa lęk i stres w różnym stopniu, dlatego też jego skutki mają różne oblicza – wszystko zależy od odporności człowieka. Niektórzy doskonale radzą sobie z trudnymi sytuacjami i przeżyciami, inni zaś na najmniejszy stres reagują bardzo negatywnie. Warto tutaj wspomnieć o tym, że nie da się całkowicie wyeliminować stresu, lęku i zdenerwowania, ponieważ sytuacje życiowe nigdy nam na to nie pozwolą. Najważniejszą kwestią jest więc zapobieganie negatywnym skutkom, jakie nadmierny stres wywołuje w naszym organizmie.

Jedną z reakcji na stres i lęk jest wysypka skórna lub trądzik. Bardzo rzadko osoba mało odporna na te odczucia wiąże ze sobą te dwa zjawiska. Wysypka najczęściej pojawia się w okolicach nosa, czoła i policzków, w momencie kiedy Twój poziom stresu drastycznie wzrasta. Zmiany skórne znikają kiedy zaczynasz czuć się lepiej. Niestety, w tym przypadku na niewiele zdają się różne terapie mające wyeliminować trądzik czy wysypkę, ponieważ przyczyna tych zmian jest stres. Jeśli nie opanujesz stanów lękowych i stresu, nie poradzisz sobie z problemami skórnymi. Dopiero po wyeliminowaniu przyczyny sięgnij po konwencjonalne metody leczenia trądziku i wysypki.

Uwaga: stres i lęk nie są jedynymi przyczynami problemów skórnych, dlatego ważne, żebyś obserwowała siebie i określiła, czy należysz do grona osób mało odpornych na te odczucia. Jeśli uważasz, że dobrze radzisz sobie ze stresem, poszukaj przyczyn swojego trądziku czy wysypki gdzieś indziej.

Najważniejszą kwestią jest rozpoznanie reakcji swojego organizmu. Choć w silnym stresie ciężko jest racjonalnie myśleć, postaraj się zaobserwować jak reaguje Twój organizm i skóra. Jeśli już wiesz, że stres wpływa na Ciebie i Twoją skórę negatywnie, wprowadź w swoje życie kilka pozytywnych zmian, które pomogą Ci lepiej reagować na trudne sytuacje:

zaakceptuj stres – tylko Ty masz wpływ na to, czy dana sytuacja wywoła u Ciebie stres

uprawiaj sport – nic tak dobrze nie działa na ciało i umysł jak ruch, ponieważ dotlenia komórki i relaksuje

uśmiechaj się – sztuczny uśmiech wywołuje taki pozytywne emocje w naszym organizmie jak prawdziwy, przy następnym ataku stresu lub lęki po prostu się uśmiechnij

przygotuj się na trudną sytuacje – jeśli wiesz, że jutro spotka Cię coś stresującego, czego nie da się uniknąć, wyobraź sobie dokładnie co może się stać. Wyobraź sobie co może wywołać u Ciebie stres i przeżyj to tak, jakby działo się to naprawdę. Postaraj się w swojej wyobraźni zareagować na złą sytuacje w sposób pozbawiony stresu. Będzie Ci łatwiej zrobić to kolejny raz w realnej sytuacji.

miej kogoś bliskiego – osoby, którym zależy na kimś (partner, przyjaciel, znajomy, czy nawet zwierzak), lepiej radzą sobie ze stresem, ponieważ na co dzień odczuwają więcej szczęścia.

Jeśli jednak próbowałaś już wszystkiego i nic nie przyniosło pożądanego skutku – warto skonsultować się z psychologiem, który doradzi Ci, co w Twoim przypadku zadziała.

 

 

 

Popularne artykuły

Czy puszkowane jedzenie jest pełne toksyn?

Boli Cię ząb? Sprawdź 3 możliwe przyczyny, o których byś nie pomyślała

Co nas najbardziej denerwuje podczas Świąt?