Zdrowie

Jakie są wady produktów LIGHT?

Nastała moda na zdrowy styl życia i szczupłą, wysportowaną sylwetkę. Wiele osób zmienia swoje nawyki na zdrowsze - to bardzo dobrze. Odchudzanie jednak wymaga wyrzeczeń, a goniąc za ideałem często popadamy w skrajność. Wiadomo, że będąc na diecie, lub chcąc prowadzić zdrowy styl życia trzeba zrezygnować z fast foodów, ulubionych ciastek i chipsów. Sięgamy wtedy po tzw. produkty light, które kuszą swoim słodkim smakiem i małą zawartością cukru i tłuszczu. Niestety, zapominamy przy tym, że o jakości produktu świadczy nie tylko zawartość kaloryczna, ale przede wszystkim właściwości odżywcze.

Produkty light to produkty, które z założenia mają zawierać o co najmniej 30% mniej kalorii, cukru, tłuszczu czy węglowodanów. Tutaj właśnie czyha na nas pułapka. 30% mniej kalorii, nie znaczy zero kalorii. Mając przeświadczenie, że jemy coś co ma mało kalorii często nie kontrolujemy ilości tych produktów! Nie czytamy etykiet chcąc wierzyć, że od light nie przytyjemy. *W rezultacie zajadamy się batonikami light, a nasza dieta idzie na marne ponieważ produkty te i tak są wysokokaloryczne. *

Kolejną kwestią są produkty „bez cukru”. Mowa tutaj głównie o słodyczach. Kupując, na przykład, „lody bez cukru” sądzimy, że mają one dużo mniej kalorii. Słodki smak jednak łatwo można osiągnąć dodając słodzik zamiast cukru. Natomiast głównym czynnikiem kaloryczności lodów jest tłuszcz, którego do „lodów bez cukru” należy dodać więcej niż do zwykłych, aby wzmocnić smak. W związku z tym lody te nie są aż tak dietetyczne, jak byśmy chcieli.* Niestety, producenci bardzo często brak cukru rekompensują zwiększoną zawartością tłuszczu, i odwrotnie. * Warto też pamiętać, że cukier w produktach często pełni rolę konserwantu. Na przykład dżem, dzięki wysokiej zawartości cukru nie zepsuje się tak szybko. Co więc z dżemem o zmniejszonej zawartości cukru? Taki dżem trzeba zakonserwować w inny sposób, aby pozostał świeży przez co najmniej kilka miesięcy. Wtedy producenci zmuszeni są „przyprawiać” dżemy chemicznymi konserwantami. Nie są one oczywiście szkodliwe dla naszego zdrowia, pod warunkiem, że takie produkty jemy bardzo rzadko. Jednak jeśli ktoś kanapkę z dżemem je codziennie na śniadanie, lepszym wyborem będzie już nawet naturalny dżem z cukrem, a najlepszym - własnoręcznie zrobiona konfitura.

Produkty light nie są również szczególnie odżywcze. Wraz z tłuszczem usuwane są często rozpuszczalne w nim witaminy. Jako przykład można podać twaróg. Jest to zdrowy produkt, zawiera kazeinę, witamin A i D, wapń, a przy tym bardzo mało laktozy. Jednak gdy pozbędziemy się z takiego produktu tłuszczu, witaminy znikną razem z nim. Obniży się również przyswajanie przez nasz organizm wapnia z takiego twarogu, gdyż do tego procesu niezbędna jest witamina D, której twaróg już nie zawiera.

Nie wszystkie produkty typu light mają jednak tyle wad. *Na rynku można znaleźć produkty, które pomimo obniżonej zawartości cukru czy tłuszczu nie są naszpikowane konserwantami, chemią i całkowicie pozbawione wartości odżywczych i witamin. Żeby je znaleźć musimy dokładnie czytać etykiety i porównywać skład produktów, ponieważ jest ich naprawdę niewiele.* Produkty light mogą być pomocne, jeśli wybierzemy te odpowiednie, i będziemy je spożywać z umiarem.

Popularne artykuły

10 powodów, dla których nie udaje Ci się narysować idealnej kreski eyelinerem

Międzynarodowy Dzień Pisarzy: Celebrując Twórczość i Wyobraźnię

Szykują się spore zmiany w fotowoltaice! Instalacja stanie się jeszcze bardziej opłacalna?