3 kreatywne zabawy foremkami do ciastek
Twoje dziecko uwielbia pomagać Ci podczas pieczenia wycinając foremkami ciasteczka, ale dla Ciebie ta świetna zabawa oznacza jedynie wielkie sprzątanie? Zastanawiasz się co robić? Tygrysiaki mają na to sposób...
Jak każdy, kto choć raz porwał się na pieczenie ciasteczek z dzieckiem, wiem czym grozi wspólne zarabianie ciasta i wycinanie ciasteczek. Mączna biała katastrofa na każdym centymetrze płaskiej powierzchni w kuchni jest zdecydowanie tym, co należy do moich najmniej ulubionych atrakcji. Co jednak robić w długie jesienne wieczory, gdy za oknem deszcz, a dziecko się nudzi i tak ładnie prosi? Otóż pewnego szarego popołudnia odkryłam w końcu sposób jak pogodzić te dwie, pozornie sprzeczne ze sobą rzeczy: dziecięcą fascynację wykrawaniem oraz matczyną fobię do zabaw z mąką.
Kreatywne i niebrudzące wycinanie "ciastek"
Do wykrawania zwierzątek i kształtów foremkami do ciastek można podejść kreatywnie i poszukać materiałów, które są dostępne w każdym domu. Wystarczy się dobrze rozejrzeć po kuchni, bo znaleźć kilka naprawdę dobrych substytutów, które wymagają niewielkiego zaangażowania ze strony rodziców, a dziecku dają pełną swobodę i mnóstwo radości.
Dinozaury z sera
Kanapkowe wariacje
Potrzebne rzeczy:
foremki do ciastek nożyk do smarowania deseczka chleb (najlepiej czerstwy lub podsuszony w piekarniku) szynka ser żółty Pierwszym materiałem do wycinania foremkami jaki mi przyszedł do głowy był lekko podsuszony chleb. Kilka minut w nagrzanym piekarniku i ciepły chlebek pod wpływem zabawy zmienia się w kwiatki, gwiazdki i serduszka.
Wyciananki z chleba, foremki do ciastek
Jeśli wycinanie kształtów z chleba sprawia Wam trudności, to możecie również zwierzątkami wyciętymi z szynki, salami czy żółtego sera udekorować tradycyjne kromki. W ten sposób będzie mniej się nakruszy, a lekko zmaltretowane plastry możesz później pokroić i wykorzystać do tostów albo domowej pizzy. Przed rozpoczęciem zabawy warto wyznaczyć dziecku ograniczoną ilość kromek chleba, bo odpadki, które zostaną będą się nadawały do karmienia ptaków albo przerobienia na bułkę tartą.
Inny wariant tej zabawy polega na dekorowaniu postaci wyciętych z chleba. Wykrojone z czerstwego chleba gwiazdki, serduszka i rybki wystarczy posmarować serkiem, posypać szczypiorkiem i gotowe. W wersji dla łasuchów serek i zioła zastąp masłem orzechowym i cukrową posypką do dekoracji ciast - mniam!
Wycinanie różnokształtnych kanapeczek to sprawdzony sposób wielu mam na zachęcenie niejadka do zjedzenia pełnowartościowego śniadania. Pomysł ten bywa też wykorzystywany na przyjęciach urodzinowych, ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by kromki chleba potraktować jako wstęp do samodzielnej nauki przygotowywania prostych kanapek.
Dinozaur z sera, kanapka kwiatek
Owocowe obrazki
Potrzebne rzeczy:
foremki do ciastek tacka talerzyk owoce (jabłka, gruszki, arbuz, melon) Twardsze owoce, które się nie rozpadają i równocześnie mają dość dużą powierzchnię przekroju takie jak gruszki, jabłka czy arbuz świetnie nadają się do zabawy foremkami. Tak pokrojone owoce mogą posłużyć do ułożenia deseru w kształcie obrazka.
Mniejsze owoce, które nie nadają się do wykrawania takie jak mandarynki, jagódki czy porzeczki mogą posłużyć do zrobienia tła i elementów dekoracyjnych, które urozmaicą zabawę, a przy okazji zachęcą dziecko do poznania smaku nowych owoców.
Tworzenie owocowych obrazków to okazja do poćwiczenia kreatywności, ale i bardzo dobry sposób na zachęcenie dziecka do skosztowania smaku owoców, których zwykle nie chce jeść. W końcu bananowe płatki owocowego kwiatka smakują o wiele lepiej niż zwykły banan.
Owocowy kwiatek
Galaretkowe puzzle
Potrzebne rzeczy:
foremki do ciastek tacka galaretka owocowa /rozpuszczona w mniejszej ilości wody niż podano w przepisie/ Galaretka wymaga niestety wcześniejszego przygotowania, ale warto poświęcić trochę czasu na jej przygotowanie, bo które dziecko nie ucieszy się na widok galaretki?
Rozpuszczoną galaretkę wlewamy do szerokiego, płaskiego naczynia, co znacznie skróci czas oczekiwania i nie będziemy musieli kroić jej na grube plastry potrzebne do wycinania. Aby wyjąć stężoną galaretkę z pojemnika wystarczy na kilka minut ogrzać dno pojemnika wkładając je do miski z ciepłą wodą.
Galaretkę układamy na tacy i foremkami wycinamy dowolne kształty. Ostrożnie wyjmujemy galaretkę z wnętrza foremki i próbujemy ją włożyć ponownie na miejsce. Po zabawie galaretkę kroimy w kostkę, mieszamy, nakładamy do pucharków i zjadamy - o ile tylko zostało Wam jeszcze choć trochę galaretki ;)
Puzzle z galaretki
Znaczenie zabawy w wycinanie "ciastek"
Wspólne wycinanie ciasteczek to wstęp do nauki geometrii i analitycznego myślenia. Dzięki tej prostej zabawie dziecko nauczy się, że ten sam kształt możemy uzyskać wycinając tą samą foremką różne materiały. Takie doświadczenia sprzyjają rozwijaniu wyobraźni przestrzennej i kreatywności.
Zadawanie pomocniczych pytań podczas wycinania doprowadzi dziecko do bardzo ważnych wniosków na temat kształtów i wielkości. Oto przykładowe pytania:
Czy z tego kawałka sera można wyciąć dwa dinozaury? Ile serduszek możemy wyciąć z tego plasterka? Innego rodzaju pytania dla nieco młodszych dzieci koncentrujące się na porównywaniu ze sobą dwóch elementów:
Czym się różnią te dwa serduszka? (jedno jest z szynki, a drugie z sera) Co ten dinozaur i gwiazdka mają ze sobą wspólnego? (oba kształty zostały wycięte z gruszki) Kolejna umiejętnością jaką dziecko może poćwiczyć podczas tej zabawy jest dopasowywanie do siebie takich samych kształtów. Zrobienie piętrowej kanapki z chleba, szynki i sera w takim samym kształcie ćwiczy spostrzegawczość, umiejętności motoryczne i zdolność dopasowywania do siebie przedmiotów potrzebne do precyzyjnego nałożenia na siebie poszczególnych elementów.
Jadalne wycinanki, zwariowane kanapki