Utrata zasiłku chorobowego i nowe zasady kontroli L4! Idzie rewolucja w zwolnieniach lekarskich
Wiele wskazuje na to, że już niedługo zajdą zmiany w kwestiach utraty prawa do zasiłku chorobowego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało bowiem projekt regulujący obecne przepisy. Czy to oznacza, że zasiłek chorobowy łatwiej będzie można stracić? Poznaj szczegóły.
Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
Obecne przepisy prawa mówią, że osoba, która w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku w całości. Czyli musi zwrócić kwotę, którą już otrzymała w ramach tego świadczenia.
Obecne przepisy doprecyzowano
W nowym projekcie doprecyzowano między innymi kwestię tego, co oznacza sformułowanie “praca zarobkowa”.
“Pracę zarobkową” określono jako każdą czynność mającą charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania.
Zaznaczono jednak, że pracą zarobkową nie będą czynności incydentalne, których wymagają "istotne okoliczności". Mowa tu o wykonaniu działania związanego z pracą, ale uzasadnionego i koniecznego np. podpisanie faktur lub innych istotnych dokumentów.
Zaniechanie takich czynności mogłoby bowiem “prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta". Za wykonanie takich czynności prawo do zasiłku chorobowego nie zostaje odebrane.
Zmiany w kontroli w trakcie zwolnienia lekarskiego
W projekcie zaproponowano także zmiany zasady kontroli L4. Mowa o doprecyzowaniu sformułowania "aktywność niezgodna z celem zwolnienia od pracy".
Zostało ono bowiem zdefiniowane jako "wszelkie działania utrudniające lub wydłużające proces leczenia lub rekonwalescencję".
Stwierdzono, że za takie działania nie zostaną uznane zwykłe czynności dnia codziennego, czynności incydentalne, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają "istotne okoliczności", a także czynności prowadzące do szybszej rekonwalescencji - na przykład wyjście do lekarza, apteki, na spacer.
Kontrola w trakcie L4 nie skończy się więc odebranie prawa do zasiłku chorobowego, jeśli chorego nie ma w domu, bo w tym czasie jest na rehabilitacji, u lekarza, na spacerze, czy wykonuje inny czynności przyśpieszające powrót do zdrowia.
Opublikowany w ubiegłym tygodniu projekt zakłada, że nowelizacja przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.