Biznes i finanse

Zasiłek celowy na opał, ogrzewanie, leki, a nawet ubrania! Kto i jak może skorzystać w 2024/2025 roku?

Kto i w jaki sposób może starać się tej zimy o zasiłek na ogrzewanie, opał, żywność, ubrania, leczenie i żywność? Ta forma świadczenia to tak zwany zasiłek celowy, który wypłacany jest w celu sfinansowania konkretnej potrzeby. Jak i kiedy złożyć wniosek? Poznaj szczegóły.

Na co dostaje się zasiłek celowy?

Zasiłek celowy nie jest obligatoryjny, a więc nie jest przyznawany potrzebującym z urzędu. 

Konieczne jest złożenie wniosku. Zasiłek ten najczęściej otrzymuje się w celu sfinansowania opału, ogrzewania, pokrycie kosztów żywności, leczenia, pogrzebu oraz innych podstawowych potrzeb bytowych.

Kto może otrzymać zasiłek celowy?

Zasiłek celowy skierowany jest przede wszystkim do osób w kryzysie bezdomności oraz osób, które nie mają dochodu i możliwości uzyskania świadczeń zdrowotnych.

Oprócz tego, ta forma wsparcia przysługuje też:

  • osobie samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe, której dochód jest niższy niż 634 zł miesięcznie,         
  • rodzinie, której dochód w przeliczeniu na osobę jest niższy niż 514 zł miesięcznie.

Zasiłek celowy może być przyznany osobie także bez względu na dochody. Jednak tylko w sytuacji, kiedy doszło do jakiegoś nagłego zdarzenia losowego, który spowodował u tej osoby straty. Mowa tutaj na przykład o nieszczęśliwym wypadku lub klęsce żywiołowej.

Ile wynosi kwota zasiłku celowego?

Zasiłek celowy nie ma stałej kwoty. Jest ona ustalana po wzięciu pod uwagę możliwości finansowej danej osoby, możliwości finansowych ośrodka wypłacającego zasiłek oraz celu, na jaki są potrzebne pieniądze. 

Za każdym razem więc kwota zasiłku będzie się różnić. 

Jak złożyć wniosek o zasiłek celowy?

Zasiłek celowy wymaga złożenia wniosku. Wniosek należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Można to zrobić drogę elektroniczną, telefoniczną lub osobiście.

Do wniosku konieczne jest dołączenie wymaganych dokumentów, takich jak zaświadczenie o wysokości zarobków, wysokości emerytury, oświadczenie o niepełnosprawności, itd.

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania/pobytu osoby wnioskującej. Niewyrażenie zgody na wywiad środowisko będzie oznaczał rezygnację z chęci otrzymania zasiłku celowego. 

Termin i formę wypłaty zasiłku celowego ustalają indywidualnie ośrodki pomocy społecznej. 

Popularne artykuły

Światowy Dzień Czekolady: Historia, Rodzaje i Korzyści Zdrowotne

Twoje dziecko chodzi do szkoły? Niestety mamy ZŁĄ wiadomość!

Dieta owsiankowa (minus 1-2 kg tygodniowo) – zasady i efekty