Prawo

Te pieniądze też podlegają podziałowi!? Nie zapomnij o PPK przy rozwodzie!

Rozwód to dla wielu osób trudne i stresujące wydarzenie, które wiąże się z koniecznością podziału majątku. Mieszkanie, samochód czy oszczędności to oczywiste elementy, które trzeba będzie podzielić. Ale co ze środkami zgromadzonymi w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK)?

Czym jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system oszczędzania na emeryturę, który działa w Polsce od 2019 roku. W ramach PPK środki są odkładane wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo. Pracownik przekazuje na swoje konto PPK 2% wynagrodzenia, pracodawca dodaje kolejne 1,5%, a państwo wspiera oszczędzających dodatkowymi wpłatami – początkową w wysokości 250 zł oraz coroczną dopłatą w wysokości 240 zł.

Dzięki regularnym wpłatom z czasem na koncie PPK może zgromadzić się pokaźna suma. Z założenia środki te mają stanowić zabezpieczenie finansowe na emeryturę, ale w kontekście małżeństwa mogą stać się elementem majątku wspólnego. Co to oznacza? Że w przypadku rozwodu, oszczędności w PPK również podlegają podziałowi.

PPK a podział majątku

W przypadku rozwodu z ustawową wspólnością majątkową, wszystkie zgromadzone oszczędności, w tym te w PPK, są traktowane jako majątek wspólny. To oznacza, że podobnie jak inne składniki majątku, również środki z PPK muszą zostać podzielone między małżonków. Dla wielu osób może to być zaskoczenie, gdyż PPK jest traktowane jako prywatna oszczędność na przyszłość.

Podział środków z PPK może przebiegać w różny sposób, w zależności od tego, czy małżonkowie osiągną porozumienie, czy też nie. Najprostszym i najmniej kosztownym rozwiązaniem jest ustalenie zasad podziału majątku za porozumieniem stron. W takim przypadku małżonkowie mogą zdecydować, że każdy z nich zachowuje swoje oszczędności zgromadzone w PPK lub uzgodnić inną formę wyrównania różnic, np. w postaci dopłat gotówkowych.

Jeśli jednak małżonkowie nie są w stanie osiągnąć porozumienia, podział majątku, w tym środków z PPK, odbywa się na drodze sądowej. W takiej sytuacji sąd może zdecydować o transferze części oszczędności z jednego konta PPK na konto drugiego małżonka. Jeśli jeden z małżonków nie przystąpił do PPK, to środki mogą być przekazane w formie gotówkowej lub trafić na odpowiednią lokatę terminową.

Co możesz zrobić, aby uniknąć komplikacji?

Aby uniknąć problemów związanych z podziałem środków z PPK w przypadku rozwodu, warto odpowiednio wcześniej zadbać o kwestie majątkowe. Jednym z rozwiązań jest zawarcie umowy majątkowej, czyli tzw. intercyzy, która pozwala na wyłączenie środków zgromadzonych w PPK z majątku wspólnego. Dzięki temu oszczędności te będą traktowane jako odrębny majątek każdego z małżonków i nie będą podlegały podziałowi przy rozwodzie.

Świadomość, że środki z PPK również podlegają podziałowi, może być dla wielu osób zaskakująca. Dlatego warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o ochronie swoich oszczędności na przyszłość, zwłaszcza jeśli w perspektywie pojawia się rozwód.

 

Popularne artykuły

Domowy sposób na pozbycie się PRYSZCZY!

Renta wdowia urośnie do 7600 zł!? Projekt trafił do Sejmu!

Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego: W Hołdzie Mistrzom Kuchni