Newsy

Rewolucja w segregacji odpadów: Od 2025 koniec z wyrzucaniem ubrań do kosza!

Od 2025 roku zasady segregacji śmieci ulegną istotnym zmianom, które wpłyną sposób, w jaki traktujemy odpady tekstylne, budowlane i opakowaniowe. To efekt unijnych regulacji, które mają na celu ograniczenie ich wpływu na środowisko. Nie będziemy mogli już wyrzucić ubrań do zwykłego pojemnika na śmieci. 

Nowe zasady segregacji odpadów tekstylnych 

Od przyszłego roku zmieni się sposób, w jaki pozbywamy się ubrań. Zamiast wrzucać je do zwykłego kosza na śmieci, będziemy zobowiązani oddawać tekstylia do punktów selektywnego zbierania odpadów (PSZOK). Zmiana ta jest wynikiem unijnej dyrektywy, mającej na celu zmniejszenie wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko. W Unii Europejskiej co roku wyrzuca się około 5 milionów ton ubrań, a jedynie 1% z nich trafia do recyklingu.

Zmiany w segregacji odpadów budowlanych

Od 2025 roku nowe przepisy będą dotyczyć również segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy budowlane będą musiały posegregować odpady na różne kategorie, takie jak drewno, metale, szkło czy tworzywa sztuczne. Chociaż pierwotnie zakładano, że segregacja będzie musiała odbywać się bezpośrednio na placach budowy, ostatecznie dopuszczono możliwość przekazania odpadów do firm zewnętrznych, które zajmą się ich segregacją.

System kaucyjny na butelki i puszki

W celu zwiększenia poziomu recyklingu opakowań jednorazowych, od 2025 roku zostanie wprowadzony system kaucyjny na:

  • plastikowe butelki do 3 litrów,
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra,
  • metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Konsumenci będą mogli odzyskać zapłaconą wcześniej kaucję, oddając opakowania w sklepach, co ma zmniejszyć ilość odpadów oraz zanieczyszczenie środowiska.

Przygotowania sklepów do nowych przepisów

Wielkie sieci handlowe już przygotowują się na wprowadzenie systemu kaucyjnego. W niektórych sklepach, takich jak Lidl czy Biedronka, testowane są automaty przyjmujące puste opakowania, które zwracają kupony rabatowe. W przyszłości podobne rozwiązania będą obowiązywać na większą skalę, przyczyniając się do popularyzacji recyklingu i ograniczenia odpadów.

Popularne artykuły

Czego nie wiesz o produktach light?

500 plus i 300 plus - nadchodzą duże ułatwienia

Jakich produktów nie należy myć? Sprawdź!