Newsy

Te 2 błędy mogą kosztować Cię ponad 800 złotych! W Polsce trwa akcja weryfikacyjna!

W Polsce nadal trwa akcja pracowników Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Kontrole dotyczą wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych / telewizyjnych. Należy pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach, aby uniknąć grzywny w wysokości ponad 800 złotych. 

Te 2 błędy mogą kosztować Cię ponad 800 złotych

Poczta Polska wysyła pracowników z uprawnieniami (pracowników Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej) do polskich przedsiębiorstw i prywatnych domów. Kontrolerzy sprawdzają kwestie związane z abonamentem RTV.

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika (30x27,30 zł = 819 złotych).

1. Nie ma obowiązku wpuszczania pracownika

Należy pamiętać, że nie mamy obowiązku wpuszczania kontrolera do domu.

„Osoba kontrolowana POWINNA umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych” - czytamy na oficjalnej stronie Poczty Polskiej.

Odmowa przeprowadzenia kontroli nie załatwia jednak sprawy. Prawdopodobnie pracownicy ponownie będą podejmowali próby weryfikacji w innym terminie.

Warto sprawdzić swoją sytuację i uregulować zaległe sprawy przed wpuszczeniem pracowników na kontrolę. 

2. Tylko pracownicy z upoważnieniem

Ponadto należy pamiętać, że to nie listonosz przeprowadza kontrole. Do weryfikacji uprawnieni są jedynie pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Na oficjalnej stronie Poczty Polskiej czytamy, że pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. 

Sprawa może trafić do komornika

Windykacją należności z tytułu abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska.

Okazuje się, że osoby niepłacące należności będą weryfikowane przez Urząd Skarbowy.

Gdy okaże się, że użytkownik nie płacił dotychczas należności, dostanie wezwanie do zapłaty. Jej wysokość będzie równa 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Na zapłacenie użytkownik będzie miał 7 dni.

Natomiast jeśli mamy zarejestrowany odbiornik, a przestaliśmy za niego płacić to otrzymamy wezwanie do zapłaty nieopłaconych składek wraz z odsetkami.

Osobom, które unikają obowiązku zapłaty, wystawiany jest wniosek o egzekucje, który trafia do komornika. Na drodze procesu egzekucyjnego komornik może zająć środki na koncie.

Koniec z abonamentem RTV w 2025 roku?

Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważają, że abonament RTV w obecnej formie nie jest dobrym rozwiązaniem. Dążą do jego zniesienia. Politycy rozważają natomiast wprowadzenie innej obowiązkowej opłaty rocznej. Jej wysokość ma być symboliczna i wynosić około 9 złotych miesięcznie. Miałaby ona być pobierana automatycznie przy rozliczaniu PIT (lub CIT). Obecne ulgi zostałyby utrzymane.

Badania Smartscope przeprowadzone dla Interii wskazują, że 80% Polaków chce zlikwidowania abonamentu RTV.

Abonament jednak zostanie? Podano stawki

Pierwotny pomysł zakładał, że abonament RTV zostanie zlikwidowany w 2025 roku. Jednak opublikowane stawki raczej temu zaprzeczają. Nie wiadomo, czy w ogóle dojdzie do zniesienia opłaty w obecnej formie. 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stawki abonamentu na 2025 rok. Okazuje się, że będą one takie same, jak w 2024 roku. Oto szczegóły:

  • Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 miesięcznie. Rocznie jest to 327,60 złotych.

  • Stawka za sam radioodbiornik wynosi 8,70 złotych. Rocznie jest to 104,40 złotych.

Popularne artykuły

Prawo do grobu — co to jest i dlaczego wymaga doprecyzowania? Rząd szykuje zmiany.

Ryzykowny najem? Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi lokatorami!?

JAK SMAŻYĆ bez rozpryskującego tłuszczu?