Newsy

Oszukali go 2 razy! Liczył, że odzyska pieniądze, a po raz kolejny dał się nabrać

Mieszkaniec Suwałk po raz drugi padł ofiarą oszustów. Do wyłudzenia pieniędzy przestępcy wykorzystali perfidny sposób.

Dwa lata temu stracił 15 tys. złotych

Sprawę przybliżyła Komenda Miejska Policji w Suwałkach, która opisała historię na oficjalnej stronie.

Dwa lata temu 63-letni mężczyzna zamieszkujący tereny Suwałk został oszukany przez przestępców na kwotę około 15 tysięcy złotych. Oszuści zaciągnęli wówczas kredyt na jego dane.

Zaoferowali pomoc w odzyskaniu pieniędzy

Tym razem przestępcy skontaktowali się z mężczyzną oferując pomoc w odzyskaniu straconych dwa lata temu pieniędzy. Nieświadomy sześćdziesięciolatek udostępnił konto bankowe instalując na swoim komputerze szpiegująca aplikację do zdalnej obsługi. Mieszkaniec Suwałk postępował zgodnie z instrukcjami. Przestępcy wypłacili z konta mężczyzny aż 50 tysięcy złotych.

„Wczoraj suwalscy policjanci przyjęli zawiadomienie o oszustwie, którego ofiarą padł 63-letni mieszkaniec Suwałk. Z relacji mężczyzny wynikało, że skontaktowały się z nim osoby, oferujące pomoc w odzyskaniu pieniędzy utraconych w wyniku oszustwa zaistniałego około dwóch lat wcześniej” - poinformowali na stronie

Funkcjonariusze Policji wydali komunikat

Komenda Miejska Policji w Suwałkach udostępniła także krótkie przypomnienie dotyczące zasad ostrożności.

Funkcjonariusze przypominają aby:

  • kierować się zdrowym rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych,
  • uważać na obietnice związane z możliwością szybkiego pomnażania pieniędzy,
  • nie instalować oprogramowania di zdalnej obsługi urządzeń,
  • nie udostępniać swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych.

„Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku, w celu potwierdzenia jej wiarygodności” - dodała Komenda Miejska Policji w Suwałkach.

Pamiętaj o tych 5 zasadach

1. Sprawdzaj wiarygodność źródeł

Zanim podasz jakiekolwiek dane osobowe lub finansowe, upewnij się, że korzystasz z oficjalnej strony lub aplikacji. Sprawdzaj certyfikaty SSL (kłódka w adresie strony), opinie o firmie oraz jej dane kontaktowe.

2. Nie podawaj danych na niesprawdzonych stronach

Nigdy nie podawaj swoich haseł, numerów kart kredytowych ani innych wrażliwych informacji na stronach, które nie budzą pełnego zaufania. Oszuści często tworzą fałszywe strony przypominające te znane.

3. Unikaj podejrzanych linków i załączników

Nie klikaj w linki ani nie otwieraj załączników pochodzących z nieznanych źródeł, szczególnie w mailach i wiadomościach SMS, które mogą być phishingiem, próbą wyłudzenia danych lub instalacji złośliwego oprogramowania.

4. Korzystaj z silnych haseł i autoryzacji dwuskładnikowej (2FA)

Twórz mocne, unikalne hasła dla różnych kont online i włączaj weryfikację dwuetapową wszędzie, gdzie to możliwe. Dzięki temu nawet jeśli hasło zostanie skradzione, dodatkowa autoryzacja ochroni Twoje konto.

5. Uważaj na oferty "zbyt dobre, by były prawdziwe"

Oszuści często kuszą nierealistycznymi promocjami, nagrodami lub inwestycjami. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest – zachowaj ostrożność i sprawdzaj wiarygodność sprzedawców lub inwestycji.

Popularne artykuły

Dzieci na samodzielnych zakupach!? Zdziwisz się, co mówią o tym przepisy!

Jak sprawić, żeby Twoje włosy po umyciu były błyszczące?

McDonald’s w obliczu potężnej konkurencji! Popularny fast food z USA wkracza do Polski