30 września mija kluczowy termin dla 400 tysięcy kierowców! Bez tego dokumentu zapłacisz wysoki mandat
Zmiany w przepisach sprawiły, że tysiące Polaków musi dopilnować ważnego terminu. Zaniedbanie kwestii wiąże się z utratą uprawnień i mandatem.
30 września wygasa ważność dokumentów
Ustawa aktualizująca przepisy stanowi, że 30 września 2024 roku wygasa ważność orzeczeń o niepełnosprawności, które zostały wydłużone za sprawą specustawy covidowej. Chodzi o orzeczenia wydane przez miejski, powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, które straciły ważność w okresie od 9 grudnia 2029 do 29 września 2024.
30 września 2024 roku kończy się ważność orzeczeń o niepełnosprawności i kart parkingowych około 399 tysięcy Polaków. Osoby te muszą wnioskować o nowe dokumenty.
Dokumenty można przedłużyć o maksymalnie 6 miesięcy od daty ich wygaśnięcia.
Czas oczekiwania jest wydłużony
Standardowo czas oczekiwania na kartę wynosi do 30 dni kalendarzowych.
Urzędy borykają się jednak z bardzo duża liczbą wniosków, przez co dochodzi do opóźnień w rozpatrywaniu i przedłużaniu orzeczeń.
Nowy wniosek o kartę parkingową
Osoby, które chcą korzystać z kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych także muszą złożyć wniosek o przedłużenie. Karta może zostać przedłużona do 31 marca 2025 roku (maksymalnie 6 miesięcy).
O kartę parkingową mogą ubiegać się osoby z ograniczoną możliwością poruszania się:
-
ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
-
z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Wydanie nowej karty parkingowej kosztuje 21 złotych.
Wnioski należy złożyć w miejskim lub powiatowym ośrodku do spraw orzekania o niepełnosprawności. Listę placówek znajdziesz TUTAJ.
Brak karty wiąże się ze sporym mandatem
Osoby, które zajmują miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych (tzw. koperty) bez ważnej karty parkingowej narażają się na mandat w wysokości 1200 złotych i 6 punktów karnych.
Karta musi być widoczna
Kartę parkingową należy wstawić za przednią szybę pojazdu. Jeśli pojazd nie ma przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu. Muszą być widoczne zabezpieczenia karty, szczególnie jej numer i data ważności.
Do czego uprawnia karta?
Dzięki karcie parkingowej można parkować na tak zwanych kopertach w Polsce i za granicą. Takie miejsca parkingowe zazwyczaj są blisko wejść do budynków, urzędów czy instytucji. Dodatkowo można parkować na nich bezpłatnie w niektórych miastach. Więcej informacji znajduje się w wydziale komunikacji urzędu miasta albo starostwa.