Newsy

Nadchodzi obowiązkowa wymiana liczników w całej Polsce! Monterzy zapukają do drzwi

Nowelizacja Prawa energetycznego wprowadziła obowiązek wymiany liczników. Właśnie zatwierdzono nową pulę pieniędzy na dofinansowania kolejnych inteligentnych urządzeń.

Dofinansowanie zakupu ponad 400 tysięcy urządzeń

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że została zawarta kolejna umowa na dofinansowania zakupu liczników. W ramach projektu zostanie zakupionych 436 tysięcy liczników zdalnego odczytu oraz ponad 23 tysiące modemów komunikacji zastępczej.

Czeka nas obowiązkowa wymiana liczników

Przypomnijmy, że nowelizacja Prawa energetycznego zakłada, że do 4 lipca 2031 roku 100% odbiorców końcowych w Polsce musi być wyposażonych w liczniki zdalnego odczytu.

 Harmonogram przewiduje kilka terminów:

  • Co najmniej 15% odbiorców musi mieć zamontowane liczniki do końca 2023 roku,
  • 35 % odbiorców musi mieć zamontowane liczniki do 2025 roku,
  • 65 % odbiorców musi mieć zamontowane liczniki do 2027 roku.

Wymiana liczników u odbiorców indywidualnych podyktowana wprowadzeniem taryf dynamicznych. Resort klimatu i środowiska zapewnia, że nowe urządzenia z funkcją zdalnego pomiaru przyniosą oszczędności zarówno dostawcom energii, jak i klientom. 

Inteligentne liczniki mają wiele zalet

Liczniki zdalnego odczytu nazywane są licznikami inteligentnymi. Ich funkcja pozwala na pomiar w czasie rzeczywistym unikając ewentualnych błędów w odczycie. Urządzenia te mogą komunikować się z centralą. Wysyłają informację o odczycie energii co 15 minut lub kilkadziesiąt sekund.

Ich zaletą jest również możliwość lokalizacji uszkodzeń sieci. Odbiorcy będą mogli korzystać z aplikacji eLicznik, która pozwoli na kontrolowanie i planowanie zużycia energii.

Osoby, które posiadają liczniki zdalnego odczytu mogą korzystać z taryf dynamicznych.

Kto wymieni licznik i ile to kosztuje ?

Wymiany liczników dokonywane są przez upoważnionych pracowników spółki lub współpracujących firm. Osoby te posiadają imienne identyfikatory oraz legitymacje. Za wymianę NIE SĄ pobierane żadne opłaty.

Jak działają taryfy dynamiczne?

Taryfy dynamiczne pozwalają odbiorcom indywidualnym na korzystanie z tańszej energii w ciągu dnia dzięki nadwyżce prądy z OZE.

Nowe rozwiązania będą korzystne jedynie przy aktywnym udziale odbiorców energii.

Spadki cen nie będą bardzo duże, gdyż na końcu rozliczenia za energię pojawia się bilans cenowy.

„Cena energii w umowie z taryfą dynamiczną odzwierciedla w czasie niemalże rzeczywistym wahania cen na rynkach energii elektrycznej, w szczególności na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego. Oferta dynamiczna referuje do rynków zorganizowanych, takich jak giełdy energii, czyli referuje ceny zawarte w taryfie, które mają odniesienie do cen giełdowych” - wyjaśnił Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki w rozmowie redaktorem portalu BiznesAlert.pl.

Popularne artykuły

Palisz papierosy? Sprawdź, z którymi lekami się nie zgrają

Służba Zdrowia - Najważniejsze zmiany dla pacjentów w 2023!

Jak zrobić hennę brwi w domu? 6 ważnych porad