Newsy

Zagrożenie dla plażowiczów w Hiszpanii! Szpitale odnotowują coraz więcej takich przypadków!

Mieszkańcy i turyści spędzający czas na plażach na wybrzeżu Costa Brava muszą mieć się na baczności. Do hiszpańskich szpitali zgłasza się bowiem coraz więcej osób poparzonych przez niebezpieczne meduzy, których liczba w tamtejszych wodach znacząco wzrosła. 

Masowe poparzenia przez meduzy

Dziennik “The Guardian” informuje, że na hiszpańskich plażach w okolicach wybrzeża Costa Brava coraz częściej dochodzi do poparzeń przez meduzy. Szpitale odnotowują ogrom takich przypadków w tym sezonie. 

"Między majem a sierpniem prawie 7500 osób na katalońskim wybrzeżu szukało pomocy medycznej w związku z poparzeniem przez meduzy – o 41 proc. więcej niż w zeszłym roku" – donosi dziennik. 

Co jest powodem inwazji meduz?

Głos w sprawie inwazji meduz zabrała badaczka z Instytutu Nauk Morskich w Barcelonie Macarena Marambio, która od kilku lat bada występowanie meduz w tym regionie. Wyjaśniła, że liczebność meduz stale rośnie i wciąż będzie rosnąć. 

Ma to związek ze zmianami klimatu, które sprawiają, że wody morskie w tym regionie są cieplejsze, co sprzyja wzrostowi populacji meduz.

– Meduzy stają się coraz bardziej powszechne, a ich obecność sezonowa i regionalna się rozszerza. Cieplejsze morza sprzyjają ich rozmnażaniu, co prowadzi do wzrostu populacji fioletowych meduz beczkowatych – powiedziała Marambio, cytowana przez portal "The Independent".

Wyjątkowo bolesne poparzenia

Meduzy, choć mogą wyglądać niepozornie, posiadają parzydełka, które służą im do obrony. Kontakt parzydełek ze skórą człowieka jest niezwykle bolesny. 

Poparzenie przez meduzę objawia się zazwyczaj natychmiastowym, intensywnym bólem oraz pieczeniem w miejscu kontaktu z parzydełkami meduzy. Objawy mogą obejmować:

  1. Czerwone pręgi lub wysypka: W miejscu poparzenia często pojawiają się czerwone pręgi, przypominające ślady po biczowaniu. Mogą też wystąpić wybroczyny lub pęcherze.
  2. Pieczenie i swędzenie: Miejsce poparzenia może swędzieć i piec, a objawy te mogą utrzymywać się przez kilka godzin lub nawet dni.
  3. Opuchlizna i obrzęk: Często w miejscu poparzenia dochodzi do opuchlizny, która może się rozprzestrzenić na większy obszar.
  4. Ból: Ból jest często ostry i piekący, przypominający oparzenie lub ukłucie, i może promieniować do pobliskich mięśni.
  5. Objawy ogólnoustrojowe: W przypadku kontaktu z bardziej niebezpiecznymi meduzami, takimi jak osa morska (Chironex fleckeri), mogą wystąpić poważniejsze objawy, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, a nawet trudności w oddychaniu i wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku poparzenia przez meduzę ważne jest, aby jak najszybciej opłukać miejsce poparzenia morską wodą (nigdy słodką, ponieważ może to aktywować więcej parzydełek) oraz unikać pocierania, aby nie pogorszyć sytuacji. W przypadku cięższych objawów konieczne jest jak najszybsze udanie się po pomoc medyczną.

Popularne artykuły

Inwazja Kleszczy! Odkryj Szokujące Powody, Dlaczego Tego Lata Jest Ich Tak Wiele!

Sara Egru-James zajęła drugie miejsce na Eurowizji Junior 2021. Jacek Kurski komentuje.

Dzień Maszynisty: Święto Technologii i Pasji