Newsy

Dwa nowe święta już niebawem w polskich kalendarzach? Te osoby zyskają swoje upamiętnienie!

Wiele wskazuje na to, że niebawem w naszym kalendarzu pojawi się nowe święto. Projekt złożyli już do Sejmu posłowie KO. Mowa o ustanowieniu dnia pamięci o zagładzie osób zaburzeniami psychicznymi.

Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli do Sejmu projekt, który zakłada wprowadzenie do kalendarze Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Ofiary mielibyśmy upamiętniając 22 września.

Właśnie w ten dzień, 22 września 1939 roku, rozpoczęto eksterminację pensjonariuszy Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie na Pomorzu. Tego dnia zabito tam 88 pacjentów.

Natomiast między wrześniem 1939 r. a styczniem 1941 r. ofiar było już blisko 1,7 tys. 

To jednak był niestety tylko początek eksterminacji osób z zaburzeniami psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.

"Zagłada osób chorych psychicznych podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce zapoczątkowała ludobójcze zbrodnie III Rzeszy" - napisali autorzy projektu w jego uzasadnieniu.

Dzień Prezydenta Gabriela Narutowicza

Oprócz propozycji KO, w Sejmie rozpatrzony będzie też projekt, który w listopadzie złożyła Lewica.

To ugrupowanie z kolei proponuje, aby do polskiego kalendarza wprowadzić Dzień Prezydenta Gabriela Narutowicza.

Miałby on być obchodzony 16 grudnia, w rocznicę zamordowania polityka. 

16 grudnia 1922 r., w warszawskiej galerii Zachęta zamordowany został Gabriel Narutowicz – pierwszy prezydent Polski. Narutowicz był inżynierem hydrotechnikiem, profesorem politechniki w Zurychu, światowej sławy specjalistą, autorem projektów istniejących do dziś w wielu krajach świata elektrowni wodnych. - czytamy na portalu wroclaw.ipn.gov.pl.

Zdaniem “Rzeczpospolitej” nieoficjalnie mówi się o tym, że oba te dni (Dzień Prezydenta Gabriela Narutowicza i Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi) mają duże szanse na pozytywne rozpatrzenie i niebawem trafią do naszych kalendarzy.

Mniejsze szanse ma natomiast ustanowienie Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, zaproponowanego w listopadzie przez posłów Suwerennej Polski. 

Popularne artykuły

Wzrost stawki godzinowej w 2023 r.!

4 najbardziej złośliwe znaki zodiaku! Są ekspertami od siania zamętu.

13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze ds. Covid-19 złożyło rezygnację.