Newsy

Rejestr ciąż jednak się przyda? Rząd nie wycofa się z obowiązku wpisywania danych do systemu!

Rząd nie planuje usunięcia Polskiego Rejestru Ciąż. Choć w 2022 roku budził on wiele obaw kobiet oraz wzbudzał sprzeciw ówczesnej opozycji, to dziś Ministerstwo Zdrowia wskazuje na jego zalety. 

Rejestr ciąż - dlaczego wzbudza kontrowersje?

Polski Rejestr Ciąż, który został wprowadzony w 2022 roku, ma monitorować przebiegu ciąży, dostarczać statystyk oraz wspierać działania mające na celu poprawę opieki zdrowotnej nad ciężarnymi kobietami i noworodkami. 

Kobiety jednak obawiały się, że wpis do rejestru ciąż może zostać wykorzystany przeciwko nim, na przykład w postępowaniu sądowym. Krytycy wskazywali na ryzyko naruszenia prywatności ciężarnych kobiet. Lekarze natomiast zwracali uwagę na potencjalne zwiększenie biurokracji i obciążenie administracyjne. 

W momencie jego wprowadzenia, rejestr spotkał się też ze sporym oburzeniem ze strony ówczesnej opozycji. Co ciekawe jednak, teraz, gdy opozycja przejęła władzę, wcale nie ma zamiaru wycofać się z tego pomysłu. Wskazuje jednak inne strony tego rejestru - te pozytywne, podczas gdy wcześniej zdawała się ich nie zauważać. 

Polski Rejestr Ciąż jednak się przydaje?

Zwolennicy rejestru ciąż wskazują jednak na fakt, że pozwoli na lepsze monitorowanie stanu zdrowia ciężarnych kobiet i noworodków. Umożliwi więc szybsze reagowanie na potencjalne problemy zdrowotne, szczególnie w przypadkach gdy pacjentka jest nieprzytomna.

Wprowadzenie rejestru miało na celu usprawnienie pracy służb medycznych poprzez dostęp do zcentralizowanych danych, co może poprawić koordynację opieki medycznej.

Dane z rejestru tylko do wglądu pracowników medycznych

W 2022 roku przeciwnicy rejestru wyrażali obawy, że dane z rejestru mogą zostać wykorzystane przeciwko kobietom, które np. dokonały przerwania ciąży.

Aleksandra Magryta z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zaznaczyła jednak, że nie ma przypadków, w których dane o ciąży stały się podstawą do wszczęcia postępowania wobec kobiety, ponieważ przerwanie własnej ciąży nie jest karane.

Co więcej, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskie dane z rejestru mają służyć wyłącznie do wymiany informacji między pracownikami medycznymi. 

Popularne artykuły

Mamy nowe święto państwowe ustalone na 14 kwietnia!

Coraz więcej przypadków gorączki denga! Włosi zarządzili dodatkowe kontrole na lotnisku i dezynfekcję samolotów

Comiesięczny dodatek na opiekę nad dzieckiem! Tyle wyniesie od listopada 2024