Rejestr ciąż jednak się przyda? Rząd nie wycofa się z obowiązku wpisywania danych do systemu!
Rząd nie planuje usunięcia Polskiego Rejestru Ciąż. Choć w 2022 roku budził on wiele obaw kobiet oraz wzbudzał sprzeciw ówczesnej opozycji, to dziś Ministerstwo Zdrowia wskazuje na jego zalety.
Rejestr ciąż - dlaczego wzbudza kontrowersje?
Polski Rejestr Ciąż, który został wprowadzony w 2022 roku, ma monitorować przebiegu ciąży, dostarczać statystyk oraz wspierać działania mające na celu poprawę opieki zdrowotnej nad ciężarnymi kobietami i noworodkami.
Kobiety jednak obawiały się, że wpis do rejestru ciąż może zostać wykorzystany przeciwko nim, na przykład w postępowaniu sądowym. Krytycy wskazywali na ryzyko naruszenia prywatności ciężarnych kobiet. Lekarze natomiast zwracali uwagę na potencjalne zwiększenie biurokracji i obciążenie administracyjne.
W momencie jego wprowadzenia, rejestr spotkał się też ze sporym oburzeniem ze strony ówczesnej opozycji. Co ciekawe jednak, teraz, gdy opozycja przejęła władzę, wcale nie ma zamiaru wycofać się z tego pomysłu. Wskazuje jednak inne strony tego rejestru - te pozytywne, podczas gdy wcześniej zdawała się ich nie zauważać.
Polski Rejestr Ciąż jednak się przydaje?
Zwolennicy rejestru ciąż wskazują jednak na fakt, że pozwoli na lepsze monitorowanie stanu zdrowia ciężarnych kobiet i noworodków. Umożliwi więc szybsze reagowanie na potencjalne problemy zdrowotne, szczególnie w przypadkach gdy pacjentka jest nieprzytomna.
Wprowadzenie rejestru miało na celu usprawnienie pracy służb medycznych poprzez dostęp do zcentralizowanych danych, co może poprawić koordynację opieki medycznej.
Dane z rejestru tylko do wglądu pracowników medycznych
W 2022 roku przeciwnicy rejestru wyrażali obawy, że dane z rejestru mogą zostać wykorzystane przeciwko kobietom, które np. dokonały przerwania ciąży.
Aleksandra Magryta z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zaznaczyła jednak, że nie ma przypadków, w których dane o ciąży stały się podstawą do wszczęcia postępowania wobec kobiety, ponieważ przerwanie własnej ciąży nie jest karane.
Co więcej, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskie dane z rejestru mają służyć wyłącznie do wymiany informacji między pracownikami medycznymi.