Masz tę roślinę w ogródku? Kara to nawet 1 mln zł! Musisz to zgłosić
Na liście inwazyjnych gatunków obcych (IGO) co jakiś czas pojawiają się nowe pozycje. Tym razem wpisano tam roślinę, którą część z nas może mieć w swoim ogródku. Warto się tym zainteresować, bo kara za posiadanie gatunków szkodliwych jest naprawdę wysoka.
Pistia rozetkowa na liście IGO
Pistia rozetkowa, inaczej zwana sałatą wodną, to ozdobna roślina, którą wiele osób ma w swoich ogródkach. Najczęściej sadzimy ją w oczkach wodnych i akwariach, ale występuje też w stawach.
Jej wygląd charakteryzują miękkie, aksamitne liście, które układają się w formie rozety, przypominającej główkę sałaty. Liście są jasnozielone, grube i pokryte delikatnymi włoskami, które pomagają utrzymać pęcherzyki powietrza, dzięki czemu roślina unosi się na powierzchni wody.
Ze względu na swoje szybkie tempo wzrostu i zdolność do zakłócania naturalnych ekosystemów, pistia rozetkowa jest często uważana za roślinę inwazyjną w wielu regionach świata.
Pistia rozetkowa zakazana w USA i UE
Pistia rozetkowa od dawna zakazana jest w USA, a od 2 sierpnia 2024 roku trafi także na listę roślin zakazanych w Unii Europejskiej. Okazuje się bowiem, że roślina ta stanowi spore zagrożenie dla naszego ekosystemu. Szybko się rozprzestrzenia zaburzając naturalne środowiska wodne.
Od tej daty uprawa, hodowla i posiadanie pistii będą w Polsce surowo zabronione.
Masz pistie rozetkową w ogrdzie? Musisz to zgłosić
Jeśli posiadamy pistię rozetkową, to jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia tego faktu oraz otrzymanie pozwolenia od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Warto bowiem pamiętać, że niestosowanie się do przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
Sprzedaż, transport lub przetrzymywanie gatunków znajdujących się na liście inwazyjnych gatunków obcych bez odpowiedniego zezwolenia może skutkować karą finansową sięgającą nawet miliona złotych, a skrajnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności.
IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów. - informuje gov.pl.