Dieta i żywienie

Kolor nakrętki butelki z wodą ma znaczenie!? To może cię zaskoczyć!

Podczas codziennych zakupów w sklepie rzadko zwracamy uwagę na kolor nakrętki na butelce wody. Okazuje się, że to duży błąd, ponieważ niesie on za sobą ważne informacje. Sprawdź, jakie tajemnice kryją się za kolorami nakrętek!

Znaczenie kolorów nakrętek

Choć może się wydawać, że kolor nakrętki to jedynie estetyczny wybór producenta, w rzeczywistości jest to wymóg wynikający z wytycznych Unii Europejskiej. Kolory nakrętek na plastikowych butelkach informują nas o tym, jak napój został przetworzony:

  • Biały: Woda przetworzona, uzdatniona za pomocą zaawansowanych metod oczyszczania. Woda taka przeszła intensywny proces oczyszczania, dzięki czemu jest bezpieczna do picia.
  • Niebieski: Naturalna woda źródlana. Jest to woda pochodząca bezpośrednio ze źródła, bez żadnych dodatkowych procesów przetwarzania.
  • Zielony: Woda z dodatkiem aromatu, czyli infuzowana lub aromatyzowana. Taka woda jest wzbogacona o naturalne aromaty, które nadają jej dodatkowy smak.
  • Czarny: Alkaliczna woda o wyższym pH i leczniczych właściwościach. Tego rodzaju woda ma podwyższoną alkaliczność, co może przynosić korzyści zdrowotne.

Nowe przepisy dotyczące nakrętek

Od 1 lipca 2024 roku, zgodnie z unijną dyrektywą SUP, wszystkie plastikowe nakrętki w całej UE muszą być fabrycznie przytwierdzone do opakowań od napojów, bez względu na to, czy jest to karton, czy butelka.

Celem tego przepisu jest redukcja ilości plastikowych odpadów i ochrona środowiska. Przytwierdzenie nakrętek do butelek ma zmniejszyć ilość odpadów. Plastikowe nakrętki często kończą jako odpady, które zanieczyszczają oceany i środowisko naturalne. Dzięki nowym regulacjom zamiast dwóch odpadów – butelki i nakrętki – będziemy mieli tylko jeden.

Plastikowe butelki a zdrowie

Woda butelkowana, choć wygodna, może nieść ze sobą pewne zagrożenia zdrowotne związane z obecnością mikroplastików i chemikaliów. Jednym z głównych winowajców jest bisfenol A (BPA), który jest składnikiem wielu plastikowych opakowań. BPA przypomina w swoim działaniu żeński hormon estrogen, co może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza przy spożyciu w dużych ilościach.

Innym problemem są ftalany, chemikalia używane do zmiękczania plastiku, które również mogą przenikać do wody. Badania pokazują, że zarówno BPA, jak i ftalany mogą wpływać na zdrowie reprodukcyjne oraz zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Te substancje chemiczne mają tendencję do uwalniania się do wody szczególnie w wysokich temperaturach. Dlatego ważne jest, aby unikać pozostawiania plastikowych butelek z wodą na słońcu lub w gorących miejscach, takich jak samochód w upalny dzień. Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się spożywanie wody z plastikowych butelek jak najszybciej po ich otwarciu.

Popularne artykuły

Trzy scenariusze na rozwój koronawirusa w sezonie jesienno-zimowym

Dlaczego połączenie FASOLI z CZERWONĄ PAPRYKĄ jest odpowiednie?

Wiele kobiet popełnia ten błąd GOLĄC PACHY!