Newsy

Europa idzie w ślady Polski! Kierowcy muszą przygotować się na zaostrzenie przepisów!

Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest surowo zakazane we wszystkich europejskich krajach. W większości są jednak pewne dopuszczalne stężenia. W Polsce limit jest stosunkowo niski, a inne kraje mają zamiar pójść w nasze ślady. 

Limity stężenia alkoholu we krwi w Polsce

W Polsce panują stosunkowo restrykcyjne przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Wykroczenie popełnia się wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5 . Natomiast przekroczenie 0,5‰ alkoholu we krwi kwalifikowane jest już jako przestępstwo. 

Co ciekawe, inne kraje europejskie, w których prawo jest nieco mniej restrykcyjne, planuje wziąć przykład z Polski. Część z nich chce zaostrzyć przepisy dotyczące dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcy. 

Anglia chce zaostrzyć przepisy

Anglia jest krajem, w którym obecnie pasują najmniej restrykcyjne przepisy. Kierowca może legalnie prowadzić mając 0,8‰. 

Brytyjska organizacja PACTS, zajmująca się bezpieczeństwem na drogach postuluje, aby limit alkoholu we krwi kierujących obniżył się do 0,5‰, a dla kierowców o małym stażu oraz kierowców zawodowych miałby wynosić 0,2‰.

Zmiany możliwe także w Niemczech

Obecnie w Niemczech podstawowy limit obecności alkoholu we krwi kierowców wynosi 0,5‰, ale dla zawodowych i młodych stażem kierowców wynosi on 0,0 ‰

Okazuje się jednak, że aż 80% niemieckich obywateli popiera całkowity zakaz alkoholu we krwi kierowców. 

Hiszpański rząd postuluje zaostrzenie przepisów

Kolejnym krajem, który postuluje zaostrzenie przepisów, jest Hiszpania.  Obecnie limit wynosi tam 0,3 ‰ niezależnie od stażu posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Rząd planuje zmniejszyć limit dla zawodowych kierowców i tych, którzy nie mogą pochwalić się uprawnieniami od długiego czasu, z 0,3‰ do 0,2‰. 

Co grozi za prowadzenie pod wpływem w Polsce?

Kary za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości 

Zgodnie z kodeksem karnym:

  • kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a w przypadku recydywy od 3 miesięcy do 5 lat, 
  • w określonych okolicznościach dojdzie do konfiskaty pojazdu, 
  • można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata (okres ten liczony jest od dnia zatrzymania prawa jazdy), 
  • kierowca zostanie zobowiązany do zapłaty świadczenia w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.   
  • 15 punktów karnych. 

Popularne artykuły

Znana na całym świecie restauracja pojawi się w Polsce!

Nosowska odwzorowała kostium Kim Kardashian! “Dobra kocie możemy jechać. Tylko weź siatki.”

Spraw swojemu dziecku niespodziankę od Disney'a!