Prawo

PŁATNE dodatkowe przerwy w czasie upałów? Szykują się nowe przepisy BHP dla pracowników

Główny Inspektor Pracy odbył spotkanie w Resorcie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Posiedzenie dotyczyło nowych przepisów w kwestii obowiązków pracodawców wobec pracowników podczas wysokich temperatur. Co ustalono? 

Upał w pracy - będą nowe przepisy 

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W spotkaniu uczestniczyli także dr Liwiusz Laska, dyrektor generalny MRPiPS oraz dr hab. inż. Wiktor M. Zawieska, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

Rozmowa dotyczyła nowych przepisów określających obowiązki pracodawców dotyczące ochrony pracowników przed wysokimi temperaturami w miejscu pracy. Wśród propozycji  nowych przepisów znajdują się:

  • płatne przerwy w pracy podczas upałów, 
  • odpoczynek w chłodnym pomieszczeniu, 
  • reorganizacja pracy w trakcie upałów, 
  • ustalenie maksymalnej temperatury pracy. 

Specjaliści będą analizowali rozwiązania wykorzystywane w innych krajach oraz badania CIOP-PIB. 

Przypomnijmy, że Słowenia ustanowiła maksymalną temperaturę pracy na wartość 28 stopni Celsjusza. 

"Zmiany klimatu są coraz bardziej odczuwalne i należy na nie odpowiednio reagować. Apeluję do pracodawców, by w okresie upałów stosowali przepisy i rozwiązania techniczno-organizacyjne chroniące pracowników przed wysokimi temperaturami – mówił Główny Inspektor Pracy cytowany przez pip.gov.pl 

Wysokość temperatury w miejscu pracy

Chociaż przepisy nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków temperaturowych, wymiany powietrza oraz ochrony przed wilgocią i nadmiernym nasłonecznieniem, to nie określają one OBECNIE maksymalnej temperatury, w jakiej można pracować w pomieszczeniach. Wkrótce ma się to zmienić. 

Okna i świetliki powinny być wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. w rolety lub żaluzje.

Napoje dla pracowników 

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (Kodeks Pracy Art. 232).  

Ustawa nie przewiduje konkretnej ilości napojów, jakie musi zapewnić pracodawca. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych oraz odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy.

WAŻNE: Za brak napojów w pracy pracodawca NIE MOŻE wypłacić swoim podwładnym ekwiwalentu. 

Napoje dla pracowników wewnątrz budynków  

Gdy temperatura nie przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawcy nie muszą dostarczać napojów pracownikom pracującym wewnątrz budynków.  

Jednak, jeśli temperatura przekroczy tę wartość, napoje muszą być zapewnione, niezależnie od tego, czy pomieszczenia są klimatyzowane. 

Napoje dla pracujących na świeżym powietrzu

Dla osób pracujących na świeżym powietrzu pracodawca ma obowiązek dostarczyć napoje, gdy temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza. Bez względu na miejsce pracy, napoje powinny być dostępne przez cały czas trwania zmiany roboczej.

Praca w upał na zewnątrz 

Pracodawca, dokonując oceny ryzyka zawodowego związanego z pracą wykonywaną na zewnątrz, powinien uwzględnić narażenie pracownika na promieniowanie słoneczne i zapewnić mu odpowiednie środki profilaktyczne:

  • ochronę głowy,
  • odzież ochronną, przez którą przenika mniej promieni słonecznych,
  • krem z filtrem zabezpieczający przed promieniowaniem UV.

Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku w miejscu zacienionym i zadaszonym. 

Pracodawcy mogą wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom odpoczynek i regenerację sił.

Pracodawca może zadecydować o skróceniu czasu pracy podczas trwających upałów.

WAŻNE: Skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia.

Pracodawca może zostać ukarany grzywną  

Nieprzestrzeganie obowiązków przez pracodawcę jest wykroczeniem zagrożonym grzywną od 1 000 do 30 000 złotych. 

Popularne artykuły

Dlaczego warto dodać liść laurowy do mąki?

🆘 Inhalacja solą fizjologiczną? Oto 6 sytuacji, kiedy MOŻE ZASZKODZIĆ!" 🚫🌬️

Zniczodzielnie: Ekologiczny i ekonomiczny trend na cmentarzach!