Newsy

Epidemia zakaźnego grzyba w salonach fryzjerskich! Lekarze biją na alarm

Eksperci alarmują, że na przestrzeni 3 ostatnich lat w szybkim tempie rośnie liczba infekcji grzybem Trichophton tonsuran. Głównie narażeni są klienci salonów fryzjerskich i Barber Shop-ów.

Plaga grzybicy w salonach fryzjerskich 

Grzybica strzygąca (Trichophton tonsurans) szczególnie szybko rozwija się w ostatnim czasie w Niemczech. Dermatolodzy określają zjawisko jako "epidemię". Początkowo problem dotyczył jedynie zachodniej części kraju. Obecnie przypadki zlokalizowane są na terenie całych Niemiec. Dermatolog Schaller - Dermatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze mówi nawet o „epidemii ogólnoeuropejskiej”. Szczególnie narażeni są klienci salonów fryzjerskich i Barber Shop-ów, w których dbałość o higienę nie jest na najwyższym poziomie. 

Głównie narażeni są mężczyźni 

Problem dotyczy głównie mężczyzn i nastoletnich chłopców, którzy korzystają z usług fryzjerskich. Przyczyną szybko rozprzestrzeniającej się infekcji jest brak wystarczającej higieny oraz nieodpowiednia lub całkowity brak dezynfekcji nożyczek, brzytew i golarek. 

Szczegóły zostały przybliżone na łamach magazynu „Der Spiegel”. Według Peitro Nenoffa profesora dermatologii na Uniwersytecie w Lipsk związek między infekcjami a wizytami w salonach fryzjerskich jest obecnie powszechnie uznawany za niepodważalny. Kilka lat temu dermatolodzy z Duisburga zaczęli podejrzewać tę zależność, po zarażeniu się 17 młodych mężczyzn i nastolatków, którzy wcześniej odwiedzili salon fryzjerski. Początkowo nie udało się znaleźć źródła infekcji. Jednak trzy lata później, naukowcy z Kilonii we współpracy z lokalnym urzędem ds. zdrowia, wykryli obecność patogenu u innych osób, które również odwiedzały ten sam salon fryzjerski. Okazało się, że grzyb znajdował się na sprzęcie do golenia oraz w szufladzie używanej do przechowywania tego sprzętu.

Jak objawia się zakażenie? 

Do objawów zakażenia grzybicą strzygącą zaliczamy: 

Zmiany skórne: grzybica strzygąca najczęściej objawia się okrągłymi, czerwonawymi plamami na skórze, które mogą być swędzące i łuszczące się.

Włosy: w miejscach zmienionych chorobowo włosy często łamią się tuż przy skórze, co tworzy charakterystyczny "strzyżony" wygląd.

Skóra głowy: grzybica może prowadzić do zaczerwienienia i stanów zapalnych skóry głowy, a czasem do tworzenia się małych krostek lub ropni.

Paznokcie: w rzadkich przypadkach infekcja może dotyczyć paznokci, powodując ich zgrubienie, przebarwienie i łamliwość.

Jak przenosi się grzybica strzygąca? 

Grzybica strzygąca przenosi się poprzez:

Kontakt z zainfekowanymi osobami: grzybica strzygąca jest zaraźliwa i może się przenosić przez bezpośredni kontakt skórny.

Przedmioty osobiste: infekcja może być przenoszona przez wspólne używanie ręczników, szczotek do włosów, nakryć głowy, pościeli i innych osobistych przedmiotów.

Zwierzęta: grzybica może być również przenoszona przez kontakt z zakażonymi zwierzętami domowymi, takimi jak koty i psy.

Środowisko: grzyby mogą przetrwać w wilgotnym środowisku, takim jak publiczne baseny, sauny, siłownie, co stwarza ryzyko zakażenia.

Jak leczyć?

Miejscowe leki przeciwgrzybiczne: kremy, maści i szampony przeciwgrzybicze (np. klotrimazol, mikonazol) stosowane bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca. 

Doustne leki przeciwgrzybiczne: w cięższych przypadkach mogą być przepisywane doustne leki przeciwgrzybicze (np. terbinafina, itrakonazol, gryzeofulwina), które są skuteczniejsze w leczeniu głębszych infekcji. Tabletki na tego typu infekcję dozwolone są w Niemczech od 18. roku życia. 

Popularne artykuły

Czechy ogłaszają stan wyjątkowy. Jakie obostrzenia wprowadzają?

Obowiązkowe świadectwa energetyczne! Zmiany dla właścicieli nieruchomości.

Domowy krem na blizny po trądziku i nie tylko