Nowe zagrożenie dla podróżnych! Ten wirus pojawił się w Europie!
Wiosną tego roku Europa odnotowała znaczny wzrost zakażeń dengą, co wzbudziło czujność wśród podróżnych. Teraz pojawiło się nowe zagrożenie – wirus Zachodniego Nilu, przenoszony przez komary, wykryty w popularnych miejscach turystycznych. Czy jest się czego obawiać?
Przypadki w Hiszpanii i Włoszech
Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało o dwóch lokalnych przypadkach zakażenia wirusem Zachodniego Nilu: jeden zarejestrowano 20 czerwca w Modenie we Włoszech, drugi w marcu w Sewilli w Hiszpanii. Co więcej, żaden z nich nie był związany z podróżą do egzotycznego kraju.
Czym jest Wirus Zachodniego Nilu?
Wirus Zachodniego Nilu (WNV) może wywołać poważne choroby neurologiczne. Przenoszony głównie przez komary, ma swoje naturalne rezerwuary w ptakach. Większość zakażonych nie odczuwa objawów, ale u 20% rozwija się gorączka Zachodniego Nilu. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się drgawki, osłabienie mięśni i paraliż. Osoby powyżej 50. roku życia i z chorobami współistniejącymi są bardziej narażone na powikłania. Mniej niż 1% zakażeń prowadzi do chorób neurologicznych, z których jedna na dziesięć może być śmiertelna.
Zasięg wirusa i ochrona
Wirus Zachodniego Nilu, odkryty po raz pierwszy w Ugandzie w 1937 roku, występuje obecnie w Afryce, Australii, Azji, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w południowej Europie. Aby się przed nim chronić, należy unikać ukąszeń komarów. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz, szczególnie wieczorem, stosowanie środków odstraszających oraz noszenie odzieży zakrywającej ciało.
Wpływ zmian klimatycznych
Zmiany klimatyczne, powodujące rekordowo wysokie temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe, sprzyjają rozprzestrzenianiu się komarów i wirusów. Andrea Ammon, dyrektor ECDC, zwraca uwagę, że zmiany klimatyczne umożliwiają inwazyjnym komarom kolonizację nowych obszarów, zwiększając ryzyko zakażeń.
Denga i inne wirusy w Europie
Liczba przypadków dengi nabytej lokalnie w Europie prawie się podwoiła w latach 2022-2023. Komary tygrysie, które przenoszą dengę, są obecne w 13 krajach europejskich, w tym we Włoszech, Hiszpanii i Francji. W 2023 roku zgłoszono 713 lokalnych przypadków dengi w UE, z czego 67 zakończyło się śmiercią.
Wczesny przypadek dengi zaobserwowany w Hiszpanii w marcu przypisuje się wyjątkowo ciepłej pogodzie.
Podróżni powinni być ostrożni i stosować środki ochrony przed komarami podczas wizyt w rejonach zagrożonych.